AKM'nin yıkılmaktan başka çaresi yok

Atatürk Kültür Merkezi'nin aslına uygun yapımı, güçlendirilmesi ve renovasyon işini alan Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt "Güçlendirme yapılamayacak kadar çürük bir binayla karşılaştık. Ya yıkılıp yeniden yapılmalı. Ya başka yol bulunmalı." dedi.

Giriş Tarihi: 24.4.2016 13:36
AKM'nin yıkılmaktan başka çaresi yok

Davutoğlu, AKM'yle ilgili olarak, "Orayaİstanbul'un ihtiyacı olan büyük bir sanat merkezi yine istişare ederek yapılmasını konuşmak durumundayız. İdeolojik görüş ayrılıklarına bakarak değerlendirmemek lazım. İstanbul'un güzel bir meydana ihtiyacı var. Ama Taksim ve civarında bunu görmek mümkün değil. Kent bilinciyle buna bakacağız. AKM hem statik problemler yaşanan hem de hukuki sorunlar yaşanan bir konu" demişti.

AKM binasının güçlendirme, tamirat ve tadilat işleri için bir ihale yapılmıştı. 2012'de 15 firmanın katıldığı ihaleyi 69 milyon liralık en iyi teklifle Taca İnşaat ve Yeni Yapı konsorsiyumu kazanmıştı.

Restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sabancı Vakfı arasında da sponsorluk protokolü imzalanmış, Sabancı çalışmalara 30 milyon liralık katkıda bulunmuştu. 'Aslına uygun' şartıyla yapılan projenin 540 gün içinde bitirilmesi planlanıyordu. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.

KOLONLAR BİTMİŞ!

Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt' AKM'deki yenilemenin neden geciktiğini Akşam Gazetesi'ne açıkladı. Akkurt şunları söyledi:
"Üç yıl önce AKM binasının aslına uygun yapımı, güçlendirilmesi ve renovasyon işini aldık. Biz hangi projeyi alırsak alalım, danışman firmalarımıza yurtdışına gönderiyoruz. Bakıyorlar statiği ve altyapıyı inceliyorlar. Proje etütleri için üçüncü bir göz oluyor. Biz de ihaleyi kazandık, AKM projesini aldık ve söküm işlerine başladık. Fakat ortaya güçlendirme yapılamayacak kadar çürük bir bina çıktı. Bir baktık kolonlar bitmiş, temelin altından su bile geçiyor. Kirişler, demirler çıkmış. Bazı yerlerde kolonlar bağlanmamış. Bazı yerlerde kolon bağlantıları dahi yok."

BU GÜÇLENDİRMEYLE OLMAZ
Bunun üzerine hemen Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bir yazı yazdıklarını anlatan Tayyar Akkurt şunları paylaştı: "Dedik ki; Bu güçlendirmeyle bu binayı aslına uygun yapmak mümkün değil. Ya yıkıp yeniden yapacağız, ya da başka bir metot bulunacak. Çok kötü çünkü. Dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'dı. "Ben bir gelip bakayım" dedi. Geldi gösterdik "Durun" diye talimat verdi. Bir durduk, bir daha başlayamadık. Bence Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Bunun başka bir yolu yok!"

KOLONLARIN İÇİ BOŞALTILMIŞ VAZİYETTE

Güçlendirmenin mantığı şu; 1950'lerde dökülen beton yetmiyorsa etrafına ikinci bir güçlendirici kolon döşersiniz. Eski kolonu yok sayarsınız. Bu zaten 1970'lerde yapılmış. Şimdi birinci yetmiyor, ikinci yetmiyor üçüncü… Kolonları bu kadar büyüttüğünüzde de ortada sahne falan kalmıyor. 40x40'lık bir kolon, yetmiyor 70x70'lik bir kolon o da yetmiyor 90x90'lık bir kolon. Biz sonuna kadar sondaja girince içerdeki zayıflamaları bulduk. Bir baktık kolonların içi resmen boş. Rapor yazdık; "Bu binanın yapım şeklini değiştirmemiz lazım. Ya binayı askıya alıp sıfırdan yapalım. Ya bina yıkılsın yeniden yapılsın. Çünkü bir taraftan da bu güçlendirme mantığı sıfırdan yapmaktan daha fazla. Normal müteahhit mantığıyla gitseydik bize ne proje verildiyse onu yapardık. Ama içimize sinmeyen şeyi yapmak istemedik."

TARİHİ ESER DEĞİL AMA...

Akkurt "Biz bu bina yeniden güçlendirilemez dediğimiz noktadan bu yana üç yıl geçti. Bakanlıktan bize "Bekleyin karar çıkacak" dendi, biz de bekliyoruz. Biz ihaleyi aldığımız dönemde bize "tavandaki ahşapları muhafaza edin" dediler. Yahu yenisini sıfırdan yapalım. Bir sanat eseri olsa tutarsınız, yenisinde de aynısını kullanırsınız. Tavanda ahşap denilen bizim normal 10'a 10'luk çıtalar. Tarihi eser olmayıp da tarihi eser mantığı güdülen bir bina" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AKM'nin yıkılmaktan başka çaresi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz