Bakan Albayrak: Türkiye'nin hedeflerini tutturması için...

Enerji Bakanı Berat Albayrak Adana'da termik santral açılışında konuştu. Albayrak, "Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin hedeflediği büyüme rakamlarının tutturması, istikrarını sürdürmesi için 50 bin meagabayta yakın yeni yatırım yapmak zorundayız." açıklamasını yaptı.

Giriş Tarihi: 24.4.2016 16:36 Güncelleme Tarihi: 24.4.2016 16:37
Bakan Albayrak: Türkiye'nin hedeflerini tutturması için...

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenlenen, Samsun Makina Sanayi AŞ Adana Fabrikası ile yapımı tamamlanan digˆer tesislerin toplu açılış töreninde konuştu.

Bakan Albayrak'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle;

Dünya kömürden vazgeçiyor diye bir söylem var. Bu kesinlikle doğru bir bilgi değil. Şunu net bir şekilde görmeliyiz ki, dünya kömüre ve kömürden enerji üretimi yapmaya devam edecektir. Avrupa'nın her yanında termik santraller hayata geçiyor. Avrupa'da yenilebilir enerji kaynaklarında öncü ülkelerinden Almanya enerji üretimini yüzde 45'ini kömürden alıyor. Yaklaşık 7 tane termik santral devreye alındı.

"TEMELSİZ BİR YAKLAŞIM"

Hal böyleyken dünya kömürü terkediyor, biz de terkedelim demenin ne kadar temelsiz bir yaklaşım olduğu ortada. Türkiye'nin kömürden yararlanmaması kesinlikle düşünülemez. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin hedeflediği büyüme rakamlarının tutturması, istikrarını sürdürmesi için 50 bin meagabayta yakın yeni yatırım yapmak zorundayız. Tabii ki güneşten, rüzgardan ve nükleerden yararlanmaya devam edeceğiz.

"SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİZ"

Bu alanlardaki kapasitemizi olabildiğince arttırmaya devam edeceğiz. Kömürle ilgili çevresel hasassiyetlerin farkındayız. Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Karbon emisyon ölçümlere baktığımızda ABD dahil birçok gelişmiş ülkeden çok çok farklıyız. Teknolojinin tüm imkanlarını kullanan, çevrenin koruması, işgüvenliği açısından tüm önlemi almış son derece modern santrallerde yerli kömürümüzü sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak: Türkiye'nin hedeflerini tutturması için...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz