Almanya, İncirlik’e üs kurmak istiyor

Alman ordusu, DAEŞ’e karşı kurulan koalisyona desteğini artırmak için İncirlik’te kalıcı askeri üs kurmak istiyor. Türk hükümetiyle pazarlık yapılırken, yeni üs için 65 milyon euro bütçe ayırıldı.

Giriş Tarihi: 26.4.2016 10:13 Güncelleme Tarihi: 26.4.2016 10:13
Almanya, İncirlik’e üs kurmak istiyor

DAEŞ'e karşı savaşını genişletmek isteyen Alman ordusunun (Bundeswehr) Adana'daki İncirlik Hava Üssü içinde, kendisine ait bir üs inşa etmeyi planladığı iddia edildi. Der Spiegel dergisinin haber sitesi 'Spiegel Online', 2017 senesinin yaz aylarında bitirilmesi planlanan üs için yaklaşık 65 milyon euro bütçe ayırıldığını yazdı. DAEŞ'le savaşın uzayacağını düşünenAlmanya'nın Tornado tipi savaş jetleri üretimini hızlandırdığı ve İncirlik'te inşa edeceği üsse daha fazla Tornado sevk edeceği ifade edildi.

Alman ordusunun iç raporlarından edinilen bilgiye göre, uzun vadeli bir askeri üs kurulması için Türk hükümetiyle pazarlıklar yapılıyor. 13 Kasım tarihinde Paris'te 130 kişinin öldüğü terör saldırılarının ardından, Fransa'nın talebi üzerine Almanya, DAEŞ karşıtı koalisyona askeri destek kararı almıştı. Bu kapsamda Berlin, Aralık 2015'te 6 Tornado jetini gözetleme faaliyetinde bulunmak üzere Türkiye'ye göndermişti. Alman ordusunun NATO ortağı Türkiye'deki askeri varlığı şu ana kadar 'geçici' statüdeyken, üs inşa edilmesi durumunda Alman askeri İncirlik'te 'kalıcı' statüde faaliyet gösterecek.

400 kişilik kışla
Yeni askeri üs içinde inşa edilmesi planlanan askeri karargâh için 34 milyon eurobütçe ayrıldığı öne sürüldü. İncirlik'te şu anda 200 Alman askeri bulunurken, 15 milyon euro'luk bütçe ile 400 askerin kalabileceği bir kışlanın inşa edilmesi isteniyor. Planın Ankara tarafından onaylanması durumunda; askerlerin kullanacağı sosyal tesisler için 4,5 milyon euro, Tornado jetleri ve yakıt ikmal uçakları için 10 milyon euro'ya pist inşa edilecek.

Habere göre, İncirlik'teki inşaatın önümüzdeki altı ay içinde başlaması öngörülüyor. Alman ordusunun askeri üs için gereken bütçeyi kabul ettiği, İncirlik Üssü'nde ancak belirli firmaların inşaat yapmasına izin verildiği için, Alman ordusunun yakında teklif almaya başlayacağı belirtildi.

Ankara değerlendiriyor
Milliyet'e konuşan Türk kaynaklar, konunun Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Türkiye'ye yaptığı ziyarette gündeme geldiğini, Ankara'nın talebi değerlendirdiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya, İncirlik’e üs kurmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz