Çankaya’da 1 Mayıs yemeği

Sendika temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, 1 Mayıs’ı çatışma alanı olmaktan çıkarıp, birlik ve kardeşlik günü kılacak bir mutabakat sağlandığını söyledi

Giriş Tarihi: 28.4.2016 10:17 Güncelleme Tarihi: 28.4.2016 10:47
Çankaya’da 1 Mayıs yemeği
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs öncesinde sendika temsilcilerine AK Parti iktidarları döneminde tabuların yıkıldığını ve 1 Mayıs'ın 'emek ve dayanışma günü' olarak tatil edildiğini hatırlattı. Bu yıl güzel bir mutabakat sağlandığını anlatan Başbakan, 1 Mayıs'ın barış içinde kutlanacağını söyledi. 1 Mayıs öncesinde sendika temsilcileriyle Çankaya Köşkü'nde bir araya gelen Davutoğlu, kutlamalar öncesinde uzlaşı sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın katıldığı ögle yemeğinde Davutoğlu, şu mesajları verdi:

ÇATIŞMANIN MALZEMESİ YAPILDI: 1 Mayıs yıllarca çatışma ve kargaşanın malzemesi yapıldı. 1 Mayıs 1977 olaylarını çok iyi hatırlarım. Bizi birleştirmesi gereken günler, maalesef yıllar yılı ayrıştırıcı bir işlev gördü.

GÜZEL BİR MUTABAKAT SAĞLANDI: İşçi-memur konfederasyonlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde 1 Mayıs'ı gerilim ve çatışma alanı olmaktan çıkarıp, birlik ve kardeşlik günü kılacak güzel bir mutabakat sağladık. Bunun bir gelenek haline gelmesini, her 1 Mayıs öncesinde bu sofrada buluşup işçi ve emekçi kardeşlerimizin sorunlarını istişare etmeyi arzu ediyorum.

TÜRK-İŞ ÇANAKKALE'DE, HAK-İŞ SAKARYA'DA KUTLAYACAK: Türk-İş 1 Mayıs'ı Çanakkale'de kutlama kararı aldı. Hak-İş Sakarya'da, Memur-Sen ise Kahramanmaraş'ta kutlayacak. DİSK, KESK, TürkiyeTabipleri Birliği, Türkiye Mimar Mühendisler Odalar Birliği ve paydaşları da Bakırköy'de 1 Mayıs için toplanacak.

PROVOKASYON OLABİLİR: Provokasyon yapanlar çıkabilir. Burada bizim en büyük güvencemiz, işçilerimizin, emekçilerimizin bu konuda gösterecekleri dirayettir.

720 BİN KİŞİ KAMUYA ALINACAK: 720 bin kişi kamu çalışanı olacak ve kıdem tazminatları, yıllık izinleri, çalışma şartları ona göre düzenlenecek. Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü için gerekli düzenlemeleri, bütün paydaşlarla, yani sizlerle müzakere ederek hazırlıyoruz. Geçici işçilere de öncelik vereceğiz.

TABULARI YIKTIK

"Her yıl 1 Nisan'dan itibaren 1 Mayıs gerilimi yaşanırdı. 1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık ve 1 Mayıs'ı emek ve dayanışma günü olarak resmi tatil ilan ettik."
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankaya’da 1 Mayıs yemeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz