Dünyanın beklediği kritik açıklama geldi

ABD Merkez Bankası Fed beklentiler dahilinde faizleri sabit tutarken, küresel risk vurgusunu çıkararak Haziran'da faiz artırımına açık olduğu işareti verdi.

Giriş Tarihi: 28.4.2016 10:07 Güncelleme Tarihi: 28.4.2016 10:45
Dünyanın beklediği kritik açıklama geldi

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) iki gün süren toplantının sonunda gösterge faizi olan federal fonlama faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında tuttu.

Karar 1'e karşı 9 oyla alındığı ve Kansas City Fed Başkanı Esther George'un karara itiraz ettiği belirtildi.

Açıklamada istihdam piyasasının iyileştiği ancak büyümenin yavaşladığı belirtildi. Fed ayrıca küresel piyasalardaki gelişmelerin ABD ekonomisi üzerinde risk yarattığına ilişkin söyleme bu ayki açıklamasında yer vermedi.

"Ekonomik faaliyetlerde görülen yavaşlamaya rağmen istihdam piyasası koşulları iyileşti"diyen Fed, faiz artırımının "kademeli" bir hızda olacağı vurgusunu yineledi.

Merkez bankası, hanehalkı harcamalarındaki büyümenin yavaşladığını ancak hanahalkı reel gelirlerinin arttığı ve tüketici güveninin yüksek seyretmeye devam ettiğini belirterek ekonomideki olumlu gelişmelere de dikkat çekti.

Fed enflasyon, küresel olaylar ve finansal gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğini de bildirdi.

Fed'in bu ayki toplantısında herhangi bir değişiklik yapması beklenmezken, Haziran toplantısında potansiyel bir faiz artışı konusunda vereceği sinyaller merak ediliyordu.

Fed'in bir sonraki toplantısı 14-15 Haziran'da gerçekleşecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın beklediği kritik açıklama geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz