Uzaydaki çarpışma kara delik doğurdu

Samanyolu benzeri 3 sarmal galaksinin çarpışması sonucu Güneş'ten 3 milyar kat büyük bir kara delik doğdu.

Giriş Tarihi: 28.4.2016 10:09 Güncelleme Tarihi: 28.4.2016 10:46
Uzaydaki çarpışma kara delik doğurdu

Astronomi çalışmalarının yer aldığı İngiltere merkezli Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 3 büyük galaksinin çarpışmasıyla oluşan 'IRAS 20100−4156' kodlu galaksi kümesi, Dünya'dan 1,8 milyar ışık yılı uzakta bulunuyor. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre).

GÜNEŞ'TEN 3 MİLYAR KAT FAZLA KÜTLEYE SAHİP

Çarpışmayla meydana gelen bu kümenin merkezinde ise Güneş'ten yaklaşık 3 milyar kat daha fazla kütleye sahip bir süper-kütleli 'canavar' karadelik yer alıyor.

Benzersiz keşif, Avustralya'nın Victoria eyaletindeki ASKAP Radyo Teleskobu ile gerçekleştirildi. Avustralya Bilim ve Endüstriyel Araştırmalar Organizasyonu (CSIRO) bünyesindeki yer teleskobu, çarpışma aşamasındaki 3 galaksiyi ve merkezindeki dev karadeliği tespit etti.

"BÜYÜKLÜĞÜ HEYECAN VERİCİ"

Avustralya'daki ABC kanalına konuşan CSIRO gökbilimcilerinden Lisa Harvey-Smith,"Etrafındaki herşeyi sürükleyen bu büyüklükteki bir karadeliği keşfetmek gerçekten heyecan verici. Hızlı gaz hareketi, karadeliğin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Ebatlarını ve hareketlerini ölçmek, galaksilerin oluşumuna farklı yaşlardaki karadeliklerin nasıl etki ettiklerini anlamak için önem taşıyor" dedi.

Uzaydaki çarpışma kara delik doğurdu

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzaydaki çarpışma kara delik doğurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz