Suriye'de PYD dehşeti

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, DAEŞ’in yaptıklarını aratmayan bir vahşete imza attı. PYD’li teröristler Tel Rıfat ilçesindeki çatışmalarda öldürdükleri Özgür Suriye Ordusu yanlısı 50 Arap köylünün cesedini Afrin’e götürüp TIR kasasında teşhir etti. Afrin caddelerinde üzeri açık TIR dorsesine dizdikleri cesetlerle konvoy yapan PYD teröristlerinin, davul zurna çalarak kutlama yapması dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 30.4.2016 10:18 Güncelleme Tarihi: 30.4.2016 10:21
Suriye'de PYD dehşeti

Dünya'ya 'DAEŞ ile mücadele eden demokratik güç' olarak sunulan PYD, DAEŞ'ten farksız olduğunu yine gösterdi. PYD, Halep'te öldürdüğü muhalifleri Afrin caddelerinde teşhir etti.

ABD'nin Suriye'deki 'demokratik gücü' olan terör örgütü PKK'nın bölgedeki uzantısı PYD, önceki gün aslında DAEŞ'ten farksız olduğunu bir kez daha gösterdi. DAEŞ ile mücadele bahanesi ile silahlandırılan PYD güçleri, Halep'in kuzeyinde bulunan Ayn Dakna'daki çatışmalarda öldürdüğü Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarını Afrin'e taşıdı ve burada bir tırın arkasında teşhir etti. Ayn Dakna'daki çatışmalar, YPG'nin geçen aylarda ele geçirdiği Tel Rıfat'ın doğusunda yer alan muhaliflerin denetimindeki Şeyh İsa'ya saldırmasıyla başladı.

DAEŞ'İ KORUDULAR

Önceki gün, Şubat ayından beri PYD'nin kontrolünde olan Ayn Dakna'yı geri almak için operasyon düzenleyen ÖSO, terör örgütünce püskürtüldü. Aslında bu çatışmalar YPG'nin Şeyh İsa'ya saldırmasından sonra yaşandı. Ama örgüt öldürdüğü ÖSO mensuplarını Afrin'e taşıyarak 'muhalifler Kürtlere saldırıyor' algısı yaratmaya çalıştı. Muhalif kaynaklar, PYD'nin Şeyh İsa saldırısının; ÖSO, DAEŞ ile çatışma hazırlığı yaparken yaşandığını söyledi.

ABD'de PYD çatlağı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, dün başkent Washtington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD içerisinde terör örgütü PYD konusunda görüş ayrılıkları oluştuğunu gösteren açıklamalarda bulundu. Sözcü Kirby, kendisine ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın PYD ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine "Şahsının ve Savunma Bakanlığı'nın görüşlerini dile getirmekte serbest. Ancak bizim yaklaşımımızda bir değişiklik olmadı" cevabını verdi. Savunma Bakanı Carter, önceki gün, ABD Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komitesi'nde PYD ile ilgili "PKK bağlantısı var" itirafında bulunmuş ve "''PYD Rakka'yı alıp yönetmek için doğru kişiler değil'' demişti. 'PYD ayrı PKK ayrı' şeklindeki temelsiz iddiasını yineleyen John Kirby, YPG'yi kast ederek, 'Suriye'deki yerel güçler DAEŞ'e karşı etkin oldukları sürece ABD'nin desteğinden yararlanırlar' dedi. Sözcü ayrıca, Başkan Barack Obama'nın da DAEŞ'e karşı mücadeleyi daha da güçlendirmek için Suriye'ye 250 Özel Harekât Gücü askerinin yollanmasına onay verdiğini hatırlatarak ABD'den bölgeye giden Özel Harekat Güçlerinin YPG ile çalıştığını dolaylı yoldan doğruladı.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de PYD dehşeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz