DAEŞ’in katliamı son anda önlendi

Terör örgütü DEAŞ’ın Antalya’da Ankara Garı saldırındaki gibi bir katliam yapmayı planladığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 2.5.2016 11:57
DAEŞ’in katliamı son anda önlendi

Antalya Cumhuriyet meydanındaki 1 Mayıs etkinliklerini kana bulamaya hazırlanan iki DEAŞ'lı canlı bomba yelekleriyle ele geçirildi. Her biri 6'şar kg ağırlığında olduğu tespit edilen bombalı yeleklerin bilye ve çivi ile desteklenmiş plastik patlayıcı olduğu belirlendi. Soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı.

DEAŞ Antalya'da Ankara Gar saldırısı eyleminin aynısını planladığı ortaya çıktı. 30 Mayıs akşamı Antalya terör ve istihbarat birimlerinin uzun süredir takip ettikleri bir hücreye yönelik yapılan operasyonda iki intihar eylemcisi iki ayrı bombalı yelekle ele geçirildi.

EYLEM ÖNCESİ KEŞİF YAPTILAR

Emniyet güçlerinin takip ettiği DEAŞ hücresinin yerleştiği bir evde aile görüntüsü verdikleri belirlenen şüphelilerin eylem planı için önce istihbarat topladıkları ardından keşif yaptıkları belirlendi. Dün Antalya Cumhuriyet meydanında yapılan 1 Mayıs etkinliklerinin hedef alındığını belirleyen istihbarat birimleri önceki gece operasyon yaparak iki canlı bombayı yelekleriyle birlikle yakaladı.

BİLYE VE ÇİVİ DESTEKLİ BOMBA

Bombalı yelekler zerinde yapılan kriminal incelemede plastik patlayıcı madde ihtiva eden düzeneğin demir bilye, vida ve çivi ile desteklendiğini ve her birinin yaklaşık 6 kg ağırlığında olduğunu belirledi. Bunun üzerine başka bir eylem olma ihtimalini değerlendiren polis söz konusu kişilerle irtibatı bulunan 8 kişiyi daha gözaltına aldı.

İKİNCİ GAR SALDIRISI PLANLANDI

Antalya terörle mücadele ekipleri geçen hafta içinde 7 kişilik bir DEAŞ eylem birimini deşifre ederek operasyon düzenlemişti. Yakalanan şüphelilerden 4'ü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ankara Gar Saldırısında da iki ayrı canlı bomba ve iki intihar yeleği kullanan DEAŞ'ın Antalya'da gerçekleşen 1 Mayıs eylemlerinde işçilere yönelik bir katliam gerçekleştirerek ülkede kaos çıkarmayı amaçladığı belirlendi.

Kemal Gümüş / Star.com.tr

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ’in katliamı son anda önlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz