İsyan bayrağı

Avrupa Yayın Birliği, Eurovision Şarkı Yarışması’nda Filistin ve KKTC’yi yasaklı bayraklar listesine aldı. Listeye terör örgütü DAEŞ de eklenince ortalık karıştı. Filistinliler “Bu kirli kampanyanın arkasında İsrail var” açıklamasını yaptı...

Giriş Tarihi: 2.5.2016 09:47
İsyan bayrağı

Avrupa yine tarihi bir skandala imza attı. İsveç'in başkentiStockholm'ün ev sahipliği yapacağı 61. Eurovision ŞarkıYarışması'na haftalar kala, yarışmayla ilgili tartışma yaratacak bir karar alındı. Avrupa Yayın Birliği (EBU) Filistin ve KKTC'yi yasaklı bayraklar listesine aldı. Listeye terör örgütü DAEŞ de eklenince ortalık karıştı. Yarışmada ayrıca Kosova, Dağlık Karabağ, Kırım, Bask, Donetsk ve Transdinyester bayrakları yasaklandı. Bu durum büyük tepki topladı. Filistinliler olayın arkasında İsrail'inbulunduğunu açıkladı. Filistin Kültür Bakanı İhab Besisu ise skandal karara sert çıktı. Besisu, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Karar, Filistin halkı aleyhinde uygulanan işgal siyasetine taraflı bir yaklaşım sergiliyor. Ayrıca söz konusu karar, insan haklarının korunmasına ilişkin uluslararası anlaşmalara muhalif şekilde uluslararası yarışmaları politize ediyor."

SKANDAL...
İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO), söz konusu kararın Birleşmiş Milletlerin (BM) Filistin'i bir ülke ve UNESCO'nun üyesi olarak tanıyan uluslararası kanuna aykırı olduğunu belirtti. KKTC'liler de karara adeta isyan bayrağını açtı. Yavru Vatan'da yaşayanlar "Bizi terör örgütü DAEŞ ile yan yana getirmek büyük skandal" açıklamalarını yaptı. Öte yandan Eurovision, İspanya'dan gelen tepkiler sonrasında, ilk açıkladığı yasaklı bayraklar listesinden Bask bayrağını çıkarmak zorunda kalmıştı. Yarışmanıngerçekleşeceği salonda yerel, bölgesel, ticari, siyasi veya dini mesajiçeren bayraklar ve pankartlarla ayrımcılık, hakaret mesajları içeren bayrak ve pankartların da yasaklandığı açıklanmıştı.

KAYNAK: TAKVİM

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsyan bayrağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz