İsrail'de gözaltına alınması bir şov muydu?

Destici ve arkadaşları şov mu yaptılar?

Giriş Tarihi: 6.5.2016 12:05 Güncelleme Tarihi: 6.5.2016 12:47
İsrail'de gözaltına alınması bir şov muydu?

Haber dün sabah internet sitelerine şöyle düştü:Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyet İsrail'de gözaltına alındı. Yapılan işlemlerin ardından Destici serbest bırakıldı. İsrail polisi Destici ve arkadaşlarını Ben Gurion Havalimanında gözaltına aldı. İki saat sorgulandılar. Üstelik onu sorgulayan İsrail İç İstihbarat Teşkilatı(ŞABAK) görevlileriydi ve sızan bilgilere göre Destici'nin tutuklanması an meselesiydi.

İşte o anda Dışişleri Bakanlığı "Neler oluyor?" diyerek devreye girdi. İsrailli yetkililer ise Destici'nin ısrarla kontrol noktasından geçmek istemediğini ve olay çıkartmaya hevesli bir görüntü çizdiğini, üzerinden çıkan birtakım belgelerin de kendilerini şüphelendirdiğini belirterek gözaltına alındığını bildirdiler. Bu ne kadar doğruydu bilinmiyor ama İsrailli görevlilerinin verdiği bir bilgi daha vardı ki o da ilginçti. İddiaya göre de ŞABAK, Destici'nin üç yıl önce Gazze'de buluştuğu ve terörist faaliyetlerde bulunduğundan şüphelenilen takipteki bir kişiyle Mescid-i Aksa'da yeniden buluşmasını mercek altına almış, bu doğrultuda sorular yöneltmişti kendisine.

Ama Dışişleri Bakanlığı bir feraset örneği gösterilerek İsrailli yetkililere "Eğer çok can yakıcı bir durum yoksa bu adamları serbest bırakın çünkü Türkiye'deki durumları belli. Tutuklarsanız onları kahraman yapmış olursunuz" dedi. Dışişleri bu olayın Türkiye-İsrail yakınlaşmasına zarar vermemesi gerektiğini de düşünmüşler ve bunu İsrailli yetkililerle paylaşmışlardı. Aslına bakılırsa ŞABAK'ın sorguladığı bir isim kolay kolay kurtulamazdı. Güvenilir kaynaklar, "Destici milletvekili de olmadığı için tutuklanabilirdi. Dışişleri Bakanlığınız devreye girmeseydi şu anda hapisteydi" diyorlar.

Peki, Destici ve arkadaşları şov mu yaptılar? Eğer öyleyse neden buna ihtiyaç duymuş olabilirlerdi? İddialar muhtelif. Birincisi Cemaat ile hemhal oldukları için siyaseten dibi gördüler. Paralel Yapı'nın İsrail bağlantısı konusunda ortaya çıkan veriler nedeniyle de adlarını temize çıkarmaları gerekiyordu. İkincisi Türkiye-İsrail ilişkileri hızla ilerlemekteydi. Türkiye NATO konusunda vetosunu kaldırdığı için İsrail geçen hafta ilk kez Brüksel'de ofisini açtı. Aradaki anlaşmazlıkların giderilirken İsrail Gazze'deki Hizbullah yanlısı Hamas'ın Şii kanadına ait hedefleri vurmuş ve Türkiye yeniden hassas bir noktaya gelmişti. İşte bu yüzden kriz zamanında görülebildi ve kolaylıkla aşılabildi.

Fuat Uğur/Türkiye

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de gözaltına alınması bir şov muydu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz