Uşak’ı derinin başkenti yapacak

60 milyon $’lık yatırımla Uşak’a iki deri işleme tesisi kuran Suriyeli işadamı Dabbagh, 30 milyon $’lık ilave yatırıma hazırlandıklarını söyledi. İşadamının hedefi şehri yeniden derinin başkenti yapmak

Giriş Tarihi: 8.5.2016 16:58
Uşak’ı derinin başkenti yapacak
Bir dönem derinin merkezi konumunda bulunan ve 90'lı yıllarda Körfez Krizi'nin etkisiyle çöküş yaşayan Uşak deri sanayii, son dönemde yabancı yatırımcının gözdesi haline geldi. Yaklaşık üç yıl önce Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde 60 milyon dolarlık yatırımla Dabbagh Deri'yi kuran Suriye asıllı işadamı Mervan Dabbagh, şehirde yatırım hamlesi başlattı. Bir yıl içinde 30 milyon dolarlık ilave yatırım yapmaya hazırlanan Mervan Dabbagh, 3 yıla kadar Uşak'ı yeniden derinin başkenti yapmayı hedeflediklerini söyledi. Dabbagh, "Burada işlenen kürklük deri dünyanın hiçbir yerinde üretilemiyor. Çünkü bu ciddi bir tecrübe gerektiriyor. Uşak bu alanda büyük bir birikime sahip" dedi.

YILDA 1 MİLYON DERİ İŞLİYOR
Uşak'ta iki deri işleme tesislerinin olduğunu ve 3 ay içinde üçüncüsünü açmaya hazırlandıklarını aktaran Dabbagh, "Avustralya'da bir koyun çiftliğimiz bulunuyor. Orada kesilen hayvanların etlerini Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Derilerini de burada işliyoruz. Günlük ortalama 6 bin 500 deri işleniyor. Bu kapasitede deri işleyen başka bir firma şu an için Türkiye'de yok" diye konuştu. 2015'te 1 milyon adet deri işleyip 60'a yakın ülkeye ihraç ettiklerini aktaran Dabbagh, 5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini vurguladı. Dabbagh, şunları anlattı: "En büyük ihracat pazarlarımız arasında Fransa, Almanya, İrlanda, Katarbulunuyor. Rusya ihracatımızı Çin ve Hindistan'a kaydırdık. Herhangi bir kaybımız yok."

30 MİLYON DOLARA ÇİFTLİK KURACAK
Mervan Dabbagh, Uşak'ta büyükbaş hayvan çiftliği kurmayı planladıklarını, bunun için arazi arayışlarının sürdüğünü söyledi. Dabbagh, "Uşak Valimiz Ahmet Okur bu anlamda bize ciddi destek veriyor. Eşme ilçesinde bir arazi inceledik. Sonuçlandırabilirsek yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla çiftlik kuracağız" dedi. Başlangıçta bin adet büyükbaş hayvan getirmeyi planladıklarını anlatan Dabbagh, "Günlük 400 büyükbaş hayvan keseceğiz. Bunların derilerini işleyip et ve sütünü iç pazara vereceğiz. Uzun vadede bir de et ve süt işleme tesisi kurmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'AVRUPA'YA SAKATAT İHRAÇ EDİYORUZ'
Uşak 'ta bir de bağırsak işleme tesislerinin bulunduğunu aktaran Dabbagh, yıllık 2 milyon adet bağırsak işlendiğini ve bunun da Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini söyledi. Dabbagh, "Avrupa'da artık sosis, salam gibi işlenmiş ürünler daha sağlıklı olduğu için bağırsaklara dolduruluyor. Bu ürünümüze büyük talep var. Kapasitemizi her geçen yıl artırıyoruz" dedi.

GRUP CİROSU 70 MİLYON DOLAR
Merkezi Avustralya'da bulunan Dabbagh Grup'un Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de yatırımları bulunuyor. Avustralya'nın en büyük et işleme tesislerine sahip olan grubun yıllık ortalama 70 milyon dolarlık cirosu var.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Uşak’ı derinin başkenti yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz