İsveç'te 'PKK' skandalı

İsveç'te Sol Parti'den skandal bir öneri geldi: PKK, AB´nin ``terör örgütleri listesi´´nden silinsin. İsveç'te Sosyal Demokrat Parti-Yeşiller Partisi azınlık koalisyon hükümetine dışardan destek veren Sol Parti kongresinde kabul edilen öneri gerekçesinde, "ABD destekli koalisyonun DAEŞ'e karşı verdiği savaşa PKK'nın destek verdiği" ve "PKK'nın terör listesinde olmasının bölgedeki uyuşmazlıkların çözümündeki olanakları azaltması' öne sürüldü.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 13:49
İsveç'te 'PKK' skandalı

Öneri sahiplerinden İsveç Sol Parti eski Genel Başkanı Lars Ohly, önerinin amacının öncelikle Kürtlerin özgürlük mücadelesini desteklemek olduğunu savunarak, "PKK üzerindeki terör damgası durduğu müddetçe dialog sürecini yaşama geçirmek zorlaşıyor" diye konuştu.

Lars Ohly, PKK'nın sivilleri öldürerek korku yaratması konusunda görüşleri sorulduğunda da, "Tarihsel olarak PKK bir çoğumuzun kabul etmediği metodlar kullanmıştır; ancak, şiddeti sadece PKK uygulamıyor. Bu durumun şiddeti meşrulaştırdığını da söylemiyorum" dedi.

Sol Parti yönetimi ise kongreye, "Bir örgütün terör örgütü olup olmadığına devletler değil mahkemelerin karar vermesi gerekir" gerekçesiyle verdiği karşı önergede, AB terör listesinin "tümüyle kaldırılmasının" kabul edilmesini istedi.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç'te 'PKK' skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz