Kılıçdaroğlu, 'Baykal kaseti kumpası' soruşturması kapsamında ifade vermeyecek

Başsavcılık tarafından 'Baykal Kaseti kumpası' ile ilgili tanık sıfatıyla ifadeye çağrılan CHP Lideri'nin ifadeye gitmeyeceği bilgisi geldi.

Giriş Tarihi: 10.5.2016 12:13
Kılıçdaroğlu, 'Baykal kaseti kumpası' soruşturması kapsamında ifade vermeyecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu 'Baykal kaseti kumpası' ile ilgili tanık sıfatıyla ifadeye çağırdı. Ancak Kılıçdaroğlu'nun ifadeye gitmeyeceği bilgisine ulaşıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen kaset komplosu soruşturmasıyla ilgili kritik bir adım attı. Başsavcılık, kaset olayının ardından CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturan Kemal Kılıçdaroğlu'nu "tanık" sıfatıyla ifadeye çağırdı.
Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Nisan 2016'da katıldığı bir televizyon programında bazı iddialarda bulunmuştu. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın kaseti izlediğini gördüm. Kendisine o kaseti izletenler Erdoğan'ı kayıt altına alıyor. Kaseti Erdoğan'a gönderenlerin Paralel Yapı olduğuna inanmıyorum. O dönem Başbakandı. Bir Başbakana o görüntüleri izlemek yakışır mı?" şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Bu ifadeleri değerlendiren Başsavcılık soruşturma kapsamında, Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisine başvurmak üzere düğmeye bastı. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen Kılıçdaroğlu'nun Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü'yü aradı. Tutanak altına alınan görüşmede, Kılıçdaroğlu "tanık" sıfatıyla ifadesine başvurulmak üzere Başsavcılığa davet edildi.
Kılıçdaroğlu'nun önümüzdeki hafta içinde uygun olduğu bir tarihte başsavcılığa gelerek ifade vermesi istenirken, iddia ettiği görüntülerin "kim tarafından, ne zaman ve niye getirildiği, bu görüntülerin elinde bulunup bulunmadığının" sorulacağı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun tanıklık yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU İFADEYE GİTMEYECEK

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkındaki kaset kumpası soruşturması kapsamında savcının tanık olarak ifadeye çağırdığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ifadeye gitmeyeceği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu, 'Baykal kaseti kumpası' soruşturması kapsamında ifade vermeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz