'Çek'te yeni proje hayata geçti

Çek takası işlemlerinde üye bankalar arasında çek üzerindeki bilgilerin yanı sıra çek görüntülerinin de transferine başlandı.

Giriş Tarihi: 14.5.2016 13:00
'Çek'te yeni proje hayata geçti

Bankalararası Takas Odaları Merkezi, çek takası işlemlerinde üye bankalar arasında çek üzerindeki bilgilerin yanı sıra çek görüntülerinin de transferine başlandığını bildirdi.

'GEÇİT' SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ

Bankalararası Takas Odaları Merkezi'nden yapılan açıklamada 5941 Sayılı Çek Kanunu uyarınca çeklerin banka şubeleri arasında hesaben ödenmesini sağlamak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kurulan ve Bankalararası Takas Odaları Merkezi tarafından işletilen elektronik çek takas sisteminde önemli bir projenin hayata geçirildiği duyuruldu.

Açıklamada Görüntülü Elektronik Çek İşleme ve Takas (GEÇİT) olarak adlandırılan proje ile sisteme üye bankalar arasındaki bilgi değişimine, çek görüntülerinin de ilave edilerek tahsil için diğer banka şubelerine teslim edilen çeklerin çek hesabının bulunduğu banka tarafından görüntülenebilmesinin sağlandığı kaydedildi.

2015 YILINDA 18 MİLYON ÇEK İŞLEMİ YAPILDI

Bankalararası Takas Odaları Merkezi, 2015 yılında yaklaşık olarak 485 milyar TL tutarında 18 milyon adet çek işleminin yapıldığını açıkladı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çek'te yeni proje hayata geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz