Kurultay kaosu

Muhaliflerin başlattığı kongre süreci dolayısıyla sıkıntılı günler geçiren MHP’de dün yeni bir kriz yaşandı. Görevini aşarak kongre tedbir kararını kaldıran Paralel hakim yeni bir kaosa imza attı.

Giriş Tarihi: 14.5.2016 10:24
Kurultay kaosu

Star - Ankara

Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi, yetkisi ve görevi olmadığı halde MHP'nin olağanüstü kongre kararı için birden fazla mahkeme tarafından verilen ihtiyati tedbir kararlarının icrasını durdurma kararı verdi. MHP Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut, "Bir haftadır, düzenli olarak dava yoluyla önüne gelmemiş olan tedbir dosyalarını, yetkisi olmaksızın temin eden ve inceleyen mahkeme hakimi hakkında HSYK'ya gerekli şikayetler gerçekleştirilecektir" dedi. Mahkeme hakimi Burhan Yaz'ın paralel yapıya yakın olduğu iddia edildi. Av. Bulut ve Hukuk Heyeti, mahkemenin hukuka aykırı verdiği kararla ilgili basın toplantısı düzenledi. Yücel Bulut, 15 Mayıs 2016 tarihinde (yarın) düzenleneceği ilan edilen kurultay ile ilgili olarak Gemerek ve Tosya mahkemeleri tarafından verilen ihtiyati tedbir kararlarını hatırlattı.

KONGRE YAPILAMAZ

Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kurultayın Yargıtay'ın vereceği karara kadar durdurulmasına ilişkin kararının gereğinin yapılması için Ankara Valiliğine yazı yazdığını hatırlatan Bulut, "Söz konusu ihtiyati tedbir kararı gereğince de 15 Mayıs 2016 tarihinde yapılacağı ilan edilen kurultayın yapılması hukuken mümkün değildir. Söz konusu mahkeme kararları ışığında, tedbir kararlarının bir gereği olarak Ankara Valiliği ve Emniyet Güçleri tarafından; ilgili mahkemelerden verilen yazılı talimat üzerine gerekli güvenlik önlemleri alınacaktır" dedi. Bulut mahkemenin verdiği kararla ilgili şunları söyledi:

"İlgili ihtiyati tedbir kararlarının işleme alınmasının hemen sonrasında, Kim olduğu yargı çevrelerinde çok iyi bilinen Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hâkimi Burhan Yaz tarafından, henüz ortada açılmış hiçbir dava yokken, ihtiyati tedbir kararlarının infazına ilişkin İcra Müdürlüğü dosyalarının fotokopileri istenilmiştir. Yaklaşık bir haftadır, Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hâkimi, yetkisi ve görevi olmadığı halde, önünde açılmış bir dava dosyası olmadığı halde, ihtiyati tedbir kararlarının infazına ilişkin işlemleri yakından takip etmektedir. Adı geçen İcra Mahkemesi Hakimi'nin kimliği ve mazisi Genel Merkezimizce bilinmektedir. Hafta mesaisinin bitimine sayılı dakikalar kala açıklamış olduğu kararla hangi amaca hizmet ettiği de yine çok iyi bilinmektedir. Bir haftadır, düzenli olarak dava yoluyla önüne gelmemiş olan tedbir dosyalarını, yetkisi olmaksızın temin eden ve inceleyen mahkeme hakimi hakkında HSYK'ya gerekli şikayetler gerçekleştirilecektir. Bu nedenle bugün mesai bitimine bir saat kala tesis etmiş olduğu karar bizleri şaşırtmamıştır."

KRİZE GİDEN SÜREÇ

- MHP'li muhalifler, genel merkezin açıkladığı takvimin aksine olağanüstü tüzük kurultayının toplanması için Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, 3 Kişilik Çağrı Heyeti görevlendirilmesine karar verdi. Bu karara karşı MHP Genel Merkezi Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu. Yargı süreci devam ederken, çağrı heyeti kongre tarihini 15 Mayıs olarak belirledi. Çağrı heyetinin belirlediği tarihe delegeler bulundukları yargı çevrelerinde itiraz etti. Gemerek ve Tosya Asliye Hukuk Mahkemeleri ihtiyati tedbir kararı vererek Kongre tarihi için Yargıtay kararının beklenmesine hükmetti. Genel Merkez, ihtiyati tedbir kararlarının uygulanması için Ankara 25. İcra Müdürlüğü de ihtiyati tedbir kararlarının uygulanmasına karar verdi ve kongrenin yapılacağı duyurulan salonda tedbir alınmasını istedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurultay kaosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz