Etikete bakmayın kıyafetler bağış

Almanya’da mültecilerin giydiği marka kıyafetlerin bağışlar aracılığıyla verildiği açıklandı. Yetkililer, bu konu hakkında sosyal medyada yapılan ırkçı kampanyaları boşa çıkardı

Giriş Tarihi: 15.5.2016 14:31
Etikete bakmayın kıyafetler bağış
Almanya'ya gelen mülteciler için ödenen para miktarları açıklandı. Bekar bir sığınmacı ilk olarak 135 euro (455 TL) cep harçlığı alıyor. Çiftler ise kişi başına 122 euro (410 TL) alırken, 6 yaşındaki çocuklara 79 euro (265 TL), 6-13 yaş arsındakilere 83 euro (279 TL) ödeniyor. 14-17 yaşındaki gençler de 76 euro (255 TL) alıyor. Paraların çoğu memleketle telefonlaşmak için telefon kartlarına ödeniyor. Kamplarda yemek ücretsiz. Giyecekler yapılan bağışlardan karşılanıyor. İyi durumdaki marka giysiler, böylelikle mültecilere ulaşıyor. Bu giysileri mültecilerin sırtında gören göçmen karşıtları da sosyal medyada bunları yaymaktan ve önyargı oluşturmaktan kaçınmıyor. Almanya'ya ayak basan mülteciler, öncelikle 15 ay boyunca bu imkanlardan yararlanıyor. 15 ay sonra ihtiyacına göre sosyal yardım almaya hak kazanıyor. Kimin ne kadar yardım veya para alacağı, kişinin yaşına ve medeni durumuna göre değişiyor. Kişinin nasıl bir evde oturduğu da dikate alınan kriterler arasında. Toplu kamplarda değil de kendine ait bir dairede kalanlar yemek ve giyecek ihtiyaçlarını kendileri karşılamak zorunda.

ÖNCELİK AB VATANDAŞINDA
Genel olarak mültecilere, sosyal yardımla geçinenlerden daha az miktarda ödeme yapılıyor. Mart 2016 itibarıyla yalnız yaşayan bir mülteci 354 euro (bin 190 TL) alıyor. Sosyal yardım alan aynı durumda bir kişi ise 404 euro (bin 355 TL) alıyor. İki mülteci bir arada yaşıyorsa bu miktar kişi başına 318 euro (bin 65 TL) . Sosyal yardım alanlardaysa kişi başı 364 euro (bin 220 TL). Hamburg, Bremen, Aşağı Saksonya, Saksonya, Thüringen ve Hessen eyaletlerinde mültecilerin 200 euro'dan fazla paralarını deklare edilmesi gerekiyor. Mülteciler ülkeye geldikten üç ay sonra çalışma izni için dilekçe veriyor. Bir iş buldukları takdirde öncelik Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarına ait oluyor. Eğer AB vatandaşı olan biri, o işi yapmak istemezse mülteciler çalışma izni alıp çalışabiliyor.

MÜLTECİLER IRKÇI TACİZLERDEN ŞİKAYETÇİ
Almanya'da aşırı sağcıların saldırılarıyla ilgili yeni bir rapor açıklandı. Almanya Federal Suçlar Polis Bürosu, mültecilerin son 5 ayda aşırı sağcılardan gelen 3 binden fazla sözlü taciz hakkında şikayette bulunduğunu duyurdu. Raporda 5 aylık zaman içerisinde 45 farklı mülteci kampının ateşe verildiği belirtildi.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Etikete bakmayın kıyafetler bağış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz