Yine çark etti

PKK’yı açıktan destekleyen HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması oylamasında Kılıçdaroğlu da zarfına kırmızı pul koydu.

Giriş Tarihi: 19.5.2016 11:18
Yine çark etti

Dokunulmazlıklara "evet" diyeceğini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, oylamada kabine girdiğinde verdiği "kırmızı" oyu gören AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, o anları STAR'a anlattı.Kılıçdaroğlu'nun, AK Parti'liler tarafından "Çarkçı Kemal" diye adlandırılmasına yol açacak davranışları, geçmişten bu güne ülke gündemini ilgilendiren önemli konularda kendini gösterdi. Son dönemde teröre yakınlaşan ve HDP ile aynı saflarda yer alan tavırlarıyla dikkat çeken Kılıçdaroğlu'nun, terörle mücadeleye dönük eleştirileri, CHP içinde rahatsızlıklara yol açmış ve eski Genel Başkan Deniz Baykal, bu duruma karşı net tavır koymuştu.

BÜTÜNLÜK YOK

Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlıklar konusundaki tavrı da benzer bir süreci takip etti. AK Parti'nin dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği önerisine "evet vereceğiz" sözleriyle desteğini açıklayan Kılıçdaroğlu'nun bu açıklaması, kendi grubundan bile destek bulmadı ve çok sayıda CHP milletvekili, Genel Başkanlarının aksine, oylamada "hayır" oyu kullanacaklarını duyurdular. Teklifin 1. Maddesinin oylamasına,oy verme işleminin sonlarına doğru gelen Kılıçdaroğlu'nun "ret" oyu verdiğini gören AK Parti'lilerden Trabzon Milletvekili Salih Cora, o anları şöyle anlattı:

SÖZÜNÜ TUTMADI

"Oylama sona erme sürecine doğru Genel Kurul'dan içeriye CHP Genel Başkanı girdi. Tam o esnada kabinde biriken artık oylar çöpe atılıp temizlik işlemi yapılmıştı. Boş, temiz şekildeki kabine Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel girdi. Ayrı ayrı kabinlerde oy kullandı. İkisi de çıktıktan sonra kabindeki perde açık olduğu için dışarıdan fark ediliyordu. Kabinin içinde bulunan oy kullanma bölümünde beyaz ve yeşil pulun bulunduğunu gördük. Bundan da ya kırmızı hayır oyu kullanmıştır, ya da boş oy kullanmıştır diye kanaate ulaştık. CHP'nin ikircikli tavrını kamuoyuyla paylaşmak istedim. Bu tablo, Kılıçdaroğlu'nun, "Ben başbakan gibi verdiği sözü tutanlardan olmayacağım" ifadesini aklımıza getirdi."

TAVIR DEĞİŞTİRDİ

Cora, sözlerini şöyle sürdürdü: "CHP'nin terör örgütüne bakış açısı, terör örgütüne yardım ve yataklık yapanlar, siyasi temsilcisi gibi davrananlara karşı bakışını göstermektedir. Aynı şekilde CHP'de bütüncül değil, dağınık yapı olduğunu, her kafadan ses çıktığını, kendi genel başkanlarının gruplarına hakim olamadığını, grubun genel eğilimine göre genel başkanın kendisinin de tavır değiştirdiğini görmüş olduk."

CHP'LİLERDEN, "HAYIR" HATIRASI

Genel Kurul'da CHP ile HDP'nin ortak tavrı, her iki partiden milletvekillerinin oylamalar sırasında yaptıkları sosyal medya paylaşımlarında da kendini gösterdi. CHP'li Eren Erdem ile Mahmut Tanal, "Siyasi tarihimizin en önemli oylamalarından birini yapacağız bugün. HAYIR'lı olmasını dilerim" yazısıyla, Genel Kurul'da yan yana çektikleri fotoğrafı paylaştı. Öte yandan HDP'li kadın milletvekilleri de, Genel Kurul'dan "zafer" işaretli fotoğraflarıyla yansıdı kamuoyuna.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine çark etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz