HDP'li Demirel'den CHP'li vekillere çağrı

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesinin ardından konuştu. Bir gazetecinin "Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'ye destek veren milletvekillerini atmakla tehdit ettiği yönünde haberler var. Nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna, "Biz CHP'de vicdanlı milletvekilleri olduğunu biliyoruz. Bizce onların yeri artık CHP olmamalıdır" şeklinde cevap verdi.

Giriş Tarihi: 24.5.2016 10:47 Güncelleme Tarihi: 24.5.2016 11:13
HDP'li Demirel'den CHP'li vekillere çağrı

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesine ilişkin, "Biz bu aykırı düzenlemenin Anayasa Mahkemesine taşınmasına ilişkin imza kampanyamızı başlattık." dedi. Demirel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan sürecin "darbe süreci" olduğunu ileri sürdü. "Darbe konseptinin bir ayağı da parlamentoda uygulandı." iddiasında bulunan Demirel, meselenin sadece dokunulmazlık olmadığını, HDP'nin siyaset dışına itilmesini sağlayacak bir sürecin yaşandığını bildirdi.

Çağlar Demirel, şöyle devam etti:

"CHP'nin de katkısıyla dokunulmazlıkların kaldırılması adı altında yasal ve anayasal hakların ihlal edildiği, hukuka aykırı bir işlem gerçekleştirildi. Biz bu aykırı düzenlemenin Anayasa Mahkemesine taşınmasına ilişkin imza kampanyamızı başlattık. Sayımızın yetmediğini biliyoruz. İmzaların tamamlanması için vicdanlara sesleniyoruz. Tarih önünde başının eğik olmasını istemeyen bütün milletvekillerine destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz."

BİZCE ONLARIN YERİ ARTIK CHP DEĞİL

Demirel, Anayasa Mahkemesi için imzaların tamamlanması durumunda bu hafta içinde mahkemeye başvuruyu hedeflediklerini belirtti. Bir gazetecenin, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'ye destek veren milletvekillerini atmakla tehdit ettiği yönünde haberler var. Nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna Demirel, bunun bir iddia olduğunu belirterek, "Biz CHP'de vicdanlı milletvekilleri olduğunu biliyoruz. Bizce onların yeri artık CHP olmamalıdır" yanıtını verdi. Demirel, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine de bireysel başvuruları da bu hafta içerisinde gerçekleştireceklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'li Demirel'den CHP'li vekillere çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz