PKK'lı terörist: Hendek kazmak hataydı

New York Times, Güneydoğu’ya gitti. Kürt halkın terör örgütünü sorumlu tuttuğunu, bazı PKK’lıların yapılanların yanlış olduğunu itiraf ettiğini yazdı.

Giriş Tarihi: 26.5.2016 11:18
PKK'lı terörist: Hendek kazmak hataydı

ABD'nin saygın gazetesi New York Times, hafta sonu eki için 'Hendeklerin arkasında' başlığıyla bir dosya haberi kapak yaptı. İnternet sitesinde önceden yayınlanan 19 sayfalık haberde gazetenin muhabiri Robert F. Worth'un izlenimleri yer aldı. İşte geniş haberden satırbaşları:

- 9 aylık çatışmaların ardından özellikle orta sınıf Kürt vatandaşların çoğu PKK'nın hendek kurup devlete karşı isyan stratejisinin delilik olduğunu düşünüyor.

- Diyarbakır'ın Sur bölgesi şehrin ekonomik kalbi ve alışveriş merkeziydi. Şimdi binlerce kişi işsiz kaldı, kent viraneye döndü. Barış sürecinde yeni oteller inşa eden yatırımcılar kaçtı. PKK'nın kalesi olduğu iddia edilen Cizre'de bile halk olan bitenden PKK'lıları sorumlu tutuyor.

- Hendeklerin arkasında geçirdiğim sürede PKK içinden sessiz de olsa çatlak seslere şahit oldum. Bunlardan biri 24 yaşındaki bir kadın keskin nişancıydı: "Kobani'de savaşırken sonuç alacağımızı biliyorduk. Burada bir sonuç alamazsınız. Ben sonuç getirmeyen bir şey için ölmek istemem. İnsanlar soruyor: Bu hendekleri kazmak doğru muydu?"

- Bölgedeyken Ömer Aydın isimli bir üst düzey PKK'lı bana hayat hikayesini anlattı. Konuşma tarzı bana burada sıradan insanların hayatlarını riske attıklarının farkında olduğunu gösterir gibiydi. ABD'ye döndükten sonra Ömer Aydın'ın öldüğünü öğrendim.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'lı terörist: Hendek kazmak hataydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz