Petrolün varili bu yıl ilk kez 50 doları aştı

Petrol arzında 4.2 milyon varillik azalma fiyatı 50 doların üzerine taşıdı. Böylece petrol fiyatı yılbaşından bu yana % 80 arttı.

Giriş Tarihi: 27.5.2016 11:10 Güncelleme Tarihi: 27.5.2016 11:23
Petrolün varili bu yıl ilk kez 50 doları aştı

İki yıldır bilançolarında zarar yazan enerji şirketleri ve bütçe açığı veren petrol ihracatçısı ülkeler dün kısa da olsa rahat bir nefes aldı. Petrolün varili bu yıl ilk kez 50 doların üzerine çıktı.

KANADA'DA YANGIN, LİBYA'DA İÇ KARIŞIKLIK PETROLE YARADI

Artışın ana sebebi ise arzdaki dalgalanma. Kanada'daki büyük yangın, Libya ve Nijerya'daki iç karışıklıklar nedeniyle petrolün arzında kesintiye gidildi. Böylece brent tipi ham petrol, yılbaşındaki son 13 yılın en düşük seviyesi olan 28 dolara geriledikten sonra yüzde 80 artmış oldu. Enerji şirketlerinin hisseleri de dün bir miktar yükseldi.

STOKLARDA ERİME BAŞLADI

Arzdaki azalma nedeniyle stoklarda da erime yaşanmaya başladı. ABD verilerine göre, 20 Mayıs itibarıyla ülkedeki ham petrol envanteri 20 Mayıs'a kadar bir haftada 4.2 milyon varil azalarak 537.1 milyon varile geriledi. Kanada ABD'nin en büyük petrol tedarikçilerinden ve ülkenin batısındaki orman yangınlarının petrol arzında günde bir milyon varil azalmaya yol açtığı bildirildi. OPEC ve Rusya arasında petrol üretim miktarının dondurulması görüşmelerinin de fiyat artışı yönünde etkisi olduğuna dikkat çekiliyor. Petrol fiyatlarındaki artıştaki bir diğer gelişme de, Nijerya'daki militan grupların petrol boru hatlarının faaliyetlerini sınırlaması oldu. Artışta etkisi olduğu düşünülen son faktör de, Çin, Hindistan ve Rusya gibi büyük ekonomilerde talebin beklenenden daha yüksek olması.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrolün varili bu yıl ilk kez 50 doları aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz