Ramazan ayı öncesi et savaşları

Beyaz ve kırmızı et üreticileri arasında Ramazan öncesi adeta savaş çıktı. Kırmızı et spekülatörlerinin asılsız iddilarla fiyatları artırmayı hedeflediklerini söyleyen beyaz et üreticileri, “Üretimi artırdık, zam yok” dedi. ESK da ette ithalat silahını çekti.

Giriş Tarihi: 27.5.2016 10:06 Güncelleme Tarihi: 27.5.2016 10:35
Ramazan ayı öncesi et savaşları

Ramazan ayına çok kısa bir süre kalırken beyaz ve kırmızı et üreticileri arasında savaş yaşanıyor. Kırmızı et spekülatörlerinin Ramazan'da artacak talep artışını fırsat bilerek fiyatları artırmak için rakibi 'beyat et'e yönelik karalama kampanyalarını artırırken, beyaz et üreticileri de vatandaşa sağlıklı üretim yaptıklarını anlatmaya çalışıyor. Beyaz et üreticileri bu konuda kampanya hazırlıklarını da sürdürüyor. Diğer taraftan da Et ve Süt Kurumu (ESK) kırmızı et spekülatörlerine karşı ithalat silahını Ramazan'dan hemen önce çekti.

BEYAZ ETE ZAM YOK

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan beyaz et üreticilerii Ramazan için "Üretimi arttırdık, zam yapmayacağız' taahhüdünde bulundu. Kilosu 7 TL'den başlayıp ürün çeşitliliğine göre 30 TLye kadar çıkan beyaz et, aynı zamanda 'hormonlu' ve 'sağlıksız' olduğu spekülasyonlarının da odağında. Besd-Bir Başkanı Sait Koca, iddiayı tamamen 'asılsız' diye değerledirerek, "Dünyanın en sağlıklı üretimini yapıyoruz" dedi. Koca, Ramazan ayında beyaz ete zam yapılmayacağını söyledi. Ramazan'da artan tüketimi hesaplayarak üretimi de aynı oranda arttırdıklarını ifade eden Koca, şunları söyledi: "Beyaz et oldukça sağlıklı. Buna dair zaten raporlarımız tam. Tüketicimiz de bunun bilinde. Ayrıca beyaz et sektöründe Ramazan'a özel fiyat artışı olmaz. Mevsimsel fiyat değişimi olabilir ama Ramazan'a özel olmaz, olmayacak da. Çünkü Ramazan'daki tüketimi göz önünde bulundurarak üretimimizi arttırdık. Arz talep dengemizi bozmayacağız. Fiyatlarımızın Ramazan'da değişmeyeceğini söyleyebilirim. Tavuk etinin fiyatı Ramazan öncesinde ne ise bizim tarafımızdan Ramazan'da da aynı olacak. Belki semtine göre, ürünün çeşitliğine göre 2 TL fiyat farkı olabilir. O da işletme maliyeti gibi sebeplerden olur."

Zam bekleyen kasaplar fiyat artışından rahatsız

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise kırmızı ete zam gelebileceği sinyalini vererek, Ramazan ayındaki fiyat artışlarından rahatsız olduklarını söyledi. İşletme maliyetleri nedeniyle et fiyatlarının İstanbul'daki semtler arasında bile 10 TL'ye varan farkla satıldığını hatırladan Yalçındağ, şunları söyledi: "Ankara'da da durum buna yakın... Fiyat değişikliğini kalite de etkiliyor. En çok şikayet ettiğimiz noktalardan biri Ramazan öncesi fiyat hareketlenmesi, Kurban Bayramı ve Ramazan'da bir de fiyatlar aniden neden hareketleniyor anlamıyrouz. Bunlar bizim hoş karşıladığımız şeyler değil. Vatandaşla direk muhatap olan biziz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir fiyat ayarlaması yapılmıştı. KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi bazı şeyleri de frenler gibi geliyor bana."

SPEKÜLATÖRLERE KARŞI ESK'DAN İTHALAT HAMLESİ

Ramazan öncesinde et fiyatlarını haftalık kuruş kuruş zamlarla yükselten spekülatörlere Et ve Süt Kurumu'ndan (ESK) Ramazan hamlesi geldi. ESK'nin AB ülkelerinden 10 bin ton taze soğutulmuş sığır karkas eti alımı ihalesi, 6 Haziran'da başlayacak Ramazan öncesi "pazarlık usulü" ile 2 Haziran'da ESK Genel Müdürlüğünde yapılacak. İhale dokümanı, başkanlıkta görülebilecek veya bedeli mukabili satın alınabilecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan ayı öncesi et savaşları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz