Yenikapı'da büyük coşku başladı

İstanbul'un fethinin 563. yılı dolayısıyla düzenlenen Fetih Şöleni"ne katılmak isteyen yüz binler Yenikapı Miting Alanı'na gelmeye devam ediyor. Fetih Şöleni'de herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmaması için yaklaşık 9 bin polis, 5 helikopter, 1 denizaltı, 1 fırkateyn, 3 sahil güvenlik teknesi ve 27 polis dedektör köpeğiyle önlemler alındığını belirtildi.

Giriş Tarihi: 29.5.2016 17:31 Güncelleme Tarihi: 29.5.2016 17:32
Yenikapı'da büyük coşku başladı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan şölenin yapılacağı alanına çıkan yollarda ve kaldırımlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanve Fatih Sultan Mehmet'in portrelerinin bulunduğu atkı, şapka ve bantlar katılımcılarınca ilgi gördü.

Zeytinburnu tarafında kurulan 100'e yakın kontrol noktasından geçerek içeri alınanlara Türk bayrağı verilirken, metro, Marmaray, vapur ve otobüslerle miting alanına gelmeye devam edenlere ücretsiz su dağıtımı da yapılıyor.

SIK SIK TEKBİR GETİRİLİYOR

Çağrı filminin müziklerinin çalındığını alana girenler sık sık tekbir getirerek ellerindeki bayrakları sallıyor.

İstanbul'un surlarına benzer şekilde tasarlanan ve "dünyanın en büyük 3 boyutlu platformu" olarak tasarlanan gösteri alanında ise Fatih Sultan Mehmet'i at üstünde gösteren bir resim ve "Yeniden Diriliş Yeniden Yükseliş" yazısı yer alıyor.

ETKİNLİK DÖRT BÖLÜMDEN OLUŞACAK

Dört bölümden oluşacak etkinliğin ilk bölümünde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ve TSK Mehteran Birliği Mehteran Grubu sahne alacak.3 boyutlu gösteriye entegre olarak, leventler tarafından çekilecek gerçek boyutlarda bir Osmanlı kadırgası da alana yerleştirildi.Fatih Sultan Mehmet ile askerlerinin İstanbul'u fethini temsili olarak gösterecek 500'den fazla oyuncu ve dönemi yansıtması için yeniden üretilen kıyafetlerle araç gereçler için de sahne arkasında dev çadırlar kuruldu.

9 DEV EKRAN YERLEŞTİRİLDİ

Vatandaşların gösterileri rahat izleyebilmesi için de 9 dev ekran yerleştirilirken, etkinlik alanında 10 sağlık çadırı, ambulansların kalabalık arasında yol alması için güzergahlar, 150 güvenlikli giriş kapısı, 6 noktada mobil tuvalet ve şadırvanlar, su dağıtım noktaları oluşturuldu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenikapı'da büyük coşku başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz