Kurtulmuş: İlk öncelik yeni Anayasa ve Başkanlık

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, yeni hükümetin ilk önceliğin yeni Anayasa ve Başkanlık olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 30.5.2016 11:55 Güncelleme Tarihi: 30.5.2016 12:26
Kurtulmuş: İlk öncelik yeni Anayasa ve Başkanlık

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

"65. Hükümet'le ekonomide yeni bir döneme geçiliyor. Türkiye üreten bir ekonomiye sahip olacak. İkinci olarak da terörün sona erdirilmesidir. Terör belasını bütün imkanlarımızı kullanarak sona erdirmek esas amacımızdır. Üçüncü hedef, yeni anayasayı yapmak, başkanlık sistemini gündeme getirmek ve Türkiye'de söz verdiğimiz siyasal reformları tamamlamaktır. Dördüncüsü dış politikada bütünlüğü korumaktır. Beşincisi tüm vatandaşlarımızın kendisini özgür hissettiği bir Türkiye'yi oluşturmaktır.

Hükümetin önceliği yeni anayasa ve başkanlık sistemidir.

TERÖRLE MÜCADELE VE YENİDEN İNŞA SÜRECİ

Sur, Silopi, İdil, Cizre ve Yüksekova'da ortaya çıkan tablo masaya yatırıldı. İmar ve inşa alanındaki bütün faaliyetlerin yeniden planlandığı bir süreçteyiz. 5 ilçemizde, 6 bin 320 bina yıkıldı. Öngörülen toplam maliyet 855 milyon lira civarındadır. Mevcut imar planlarına ve tarihsel yapıların korunmasına azami dikkat gösterilerek vatandaşlarımızın rızası üzerine yapılması esastır. 64. Hükümet zamanında Birlik, Demokrasi ve Huzur Eylem planımız vardı, bu plan aynen devam etmektedir. 80 maddelik eylem planı ile ilgili yapılmış olan icraatlar devam ediyor. 80 planın 34'ü tamamen bitmiştir. Çok sayıda bakanlığı görevleri vardır. Bütün bu birimler sorumluluklarını yerine getiriyor. Meseleyi sadece terörle mücadele olarak değil, yeniden imar ve inşaa faaliyeti olarak görüyoruz. Terörle mücadele konusunda gelinen nokta değerlendirilmiş oldu.

AB İLE İLİŞKİLER VE VİZE SERBESTİSİ

Avrupa Birliği Bakanımızı Ömer Çelik, sunumunu gerçekleştirdi. Vize serbestisi konusunda AB ile müzakere süreci var. Biz bize düşen sorumlulukların hemen hemen tamamını gerçekleştirdik, 3-4 madde kaldı. Türkiye'nin ciddiyeti ve sağlam bir iradeyle yaklaşmasını istismar edilmemesini temenni ederiz. Mızıkçı şekliden, AB'den bazı siyasetçilerin içine girdiği tavırları anlamadığımızı, uygun bulmadığımızı ifade etmek isterim. Önümüzdeki hafta AB ile Türkiye arasında toplantılar sürdürülecek. Türkiye'ye verilen sözlere layık olacaktır.

SORU-CEVAP

Paralel yapı: Paralel devlet yapılanmasına, legal görünümlü illegal bir yapı olduğunun altı çizilmiş. Devlet olarak topyekun mücadelenin esas alındığı bildirilmiştir. Paralel yapı ile mücadelede yeni bir safhaya geçilmiştir. MGK'da terör örgütü olarak nitelendirilmiştir, anaçerçeve de terör örgütüyle mücadele olarak nitelenmiştir. Bununla mücadele sürecektir.

Cerablus harekatı teklifi: Suriye'de her gün yeni bir oyun, oyun içinde oyun farklı şekilde uygulanmakta. Bunlar da Türkiye'yi rahatsız etme durumuna gelmektedir. Mare-Cerablus hattı da Türkiye için hayati bir hattır. Bu hattın korunması, terör örgütlerinin hareketli olmaması için Türkiye üzerine düşeni yapmaya kararlıdır. Burada IŞİD'in durdurulması önceliklidir.

Terörle mücadelede yeni dönem: Terörle mücadele tek bir örgüte yönelik değildir. Şehirlerin yeniden barış ve huzura kavuşması için bir dizi operasyonlar yapılıyor. Ayrıca kırsal kesimde de ciddi mücadele veriliyor. Terörle mücadele gibi bir ciddi konuda bunu medya üzerinde konuşmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Her gün çok sayıda şehit verdiğimiz, her gün saldırıların olduğu bir ortamdayız. Bu konu ile ilgili medya üzerinde konuşma doğru değil. Canlı bombaları kullanarak çok sayıda insanın ölümüne sebep olmuş terör örgütleriyle karşı karşıyayız.

Putin'in açıklamaları: Uçak krizi ortaya çıktığından beri, 'Ne Türkiye Rusya'yı, ne Rusya Türkiye'yi gözden çıkarabilir' dedik. İki ülke kadim dosttur, rakiptir, ilişkilerini güçlendirmiş iki ülkedir. Suriye krizinden kaynaklanan bir durum dolayısıyla ilişkiler gerilmiştir. Türkiye bile bile, kasten bu uçağın düşürüle olayının içinde olmamıştır. Türkiye uçağın kimliğini bilmediğini resmi olarak ifade etmiştir. Rusya'nın bu meseleyi uzatmasının Rusya içinde faydalı olmayacağı düşüncesi içindeyim. Keşke böyle bir durum ortaya çıkmasaydı. Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden tamir edilebileceğini kanaatindeyim. İki komşu ülke arasındaki bu sorunun diyalog yoluyla çözülmesi mümkün olur.

64. Hükümet'in turizmle ilgili eylem planı ve yeni hükümet planı: Geçmiş hükümetlerde aldığımız kararlar uygulanmaya devam edecektir. Eksikler varsa bunlar gündeme gelir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş: İlk öncelik yeni Anayasa ve Başkanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz