Türkmenlerden ABD’nin PYD desteğine tepki

STAR’a konuşan Muntasır Billah Tugayı Komutanı Faris Paşa, DAEŞ ile mücadele için kurulan koalisyonun PKK ve PYD’ye destek verdiğini belirterek ‘Türkiye’ye ikiyüzlülük yapıyorlar” dedi.

Giriş Tarihi: 30.5.2016 10:50
Türkmenlerden ABD’nin PYD desteğine tepki

Suriye Türkmen Meclisi'nin 3.Genel Kurulu'na katılmak için kısa bir süreliğine Türkiye'ye gelen Muntasır Billah Tugayı Komutanı Firas Paşa, Star'ı ziyaret etti.

Firas Paşa, ABD'nin terör örgütü DAEŞ'e karşı girişimi olan koalisyon için "Koalisyon güçleri Türkiye'ye iki yüzlülük yapıyor. Türkiye'yi koalisyondanmış gibi sayıyor, ama PYD'ye desteği veren koalisyon, PKK'ya desteği veren kendileri" dedi. Halep'in kuzeyini kontrol altında tutan tugayın komutanı Paşa, "Devlerle savaşıyoruz, ama elimizde devleri devirecek mühimmat yok" ifadesini kullandı. Suriye'de DAEŞ-ABD-Esad rejimi-PYD işbirliğinin sahadaki yansımalarını ilginç örnekle anlatan Türkmen komutan, DAEŞ'e karşı bir tek Türkmenlerin mücadele ettiğini söyledi. Paşa, "Türkmenler DAEŞ'i hem sahada mağlup eder, hem de fikri manada mağlup eder. Biz de Selefilik yok. Bizim yüzde 99'umuz Ehli sünnet vel cemaat" dedi.

KOBANİ SENARYOSU

Rakka'nın yüzde 65'inin Arap kökenli gerisinin de Türkmen olduğunu belirten Paşa "Sadece bir iki Kürt köy var orada. Amerika'nın işine öyle geldiği için Kürt kenti gibi gösterilmeye çalışılıyor. Çünkü ortak bir hedef var, aynı Kobani'deki gibi bir senaryoyla PKK'ya meşruiyet kazandırılmak isteniyor. DAEŞ'ten bu konuda istenilen bir direniş olmayacaktır" dedi. Türkmen komutan, DAEŞ'in Esad ile çoğu zaman ortak hareket ettiğini vurgulayarak Halep Müslimiye'deki piyade okulu ile Tel Rıfat'ın DAEŞ yolu ile muhaliflerden alındığı okulun rejime, Tel Rıfat'ın da PYD'ye verildiğini belirtti. Paşa "DAEŞ, Amerika'nın bölgedeki maşası. Ona meşruiyet üretiyor" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN MÜDAHALESİ MEŞRU

Paşa, Suriye'nin kuzeyinde desteklenecek bir grup varsa bunun Türkmenler olduğunu belirterek "Biz dışarıdan milis olarak gelmedik, bizim anavatanımız orası" dedi. DAEŞ'in Kilis'e bilerek roket attığını ifade eden Türkmen komutan "DAEŞ, Türkiye'yi bu savaşa sürüklemeye çalışıyor. DAEŞ'in içinde dünyanın her tarafından istihbarat örgütleri var. Artık içlerindeki hangi istihbarat örgütü bunu yapıyor onu bilmiyorum. Ancak şöyle de bir gerçek var; Suriye içinde iki örgüt Türkiye'ye karşı tehdit unsuru. Rejim de etkisini yitirmiş durumda. Uluslararası hukuk açısından Türkiye'nin müdahale hakkı bulunuyor. Bu müdahale meşrudur." ifadesini kullandı.

Lütfi Kaplan/Star.com.tr

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenlerden ABD’nin PYD desteğine tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz