Ah geziciler ah gelin bunları görün

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler’de bin 403 konut ve 32 işyerinin hak sahiplerine teslim töreninde “Ah Geziciler ah...Gelin eğreti binaların yerine nasıl modern binalar yapıldığını görün” dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2016 10:22 Güncelleme Tarihi: 31.5.2016 10:27
Ah geziciler ah gelin bunları görün

Türkiye'de eski bina stokunu yeniden yapılandıracak kentsel dönüşümün ilk başladığı yer olan İstanbul Esenler'de dün bin 403 konut ve 32 işyeri hak sahibine teslim edildi. Esenler Havaalanı Mahallesi Proje Alanı'nda, Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Konutları teslim törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde 20 yılda 6.5 milyon yapıyı dönüştürmeyi hedeflediklerini belirterek, "Yola çıktığımızda bu projeyi, sadece rant projesi olmakla itham edenler gelsinler bir baksınlar. Bu bölgenin geçmişteki haliyle bugününü bir karşılaştırsınlar. Onların öyle bir derdi yok ki... Onlar sadece itham etsinler. Ah Geziciler ah... Eğreti binaların, çarpık yapıların, sokakların yerlerinde şimdi nasıl modern, örnek bir yerleşim alanı oluştuğunu gözleriyle görsünler. Ama onların gözleri var görmezler. Onların kulağı var duymazlar. Onların dili var hakkı söylemezler" dedi.

YÜZLERİ VARSA UTANIRLAR
Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi projelerine dava açanlara da seslenen Erdoğan, "Gelsinler burada şu güzel manzarayı yerinde incelesinler. İnsan olan bu durumu görünce geçmişte yaptıklarından utanacak yüz varsa utanır. Çıkıp özür diler. Ama biliyoruz ki; bunlar böyle bir ahlaka, kabiliyete, karaktere, cibiliyete de sahip değil. Açıkçası bunlar zaten bizim muhatabımız da değil. Bizim için aslolan milletimizin memnuniyeti, huzuru, güvenidir" diye konuştu.

140 BİN METREKARELİK ALAN
5 Ekim 2012'de Esenler'de bir söz verdiklerini belirten Erdoğan "İstanbul'u da, Türkiye'yi de bu kamburdan kurtaracağız dedik. Amacımızın bir bina yıkıp yerine başka bina yapmak değil, sizlerin can ve mal güvenliğini sağlayacak büyük bir dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu söylemiştik. Rant değil insan odaklı bir proje yürüteceğimizi ifade etmiştik. Hamdolsun; bugün burada sözlerini yerine getirmiş olan kişilerin gönül huzuruyla karşınızda duruyoruz" dedi. Kimseyi mağdur etmeden 140 bin metrekarelik yerleşim alanı kurduklarını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz; burası Silahlı Kuvvetler'e ait devasa bir alandı. Şimdi de inşallah bu bölgede Esenler'e yakışan dev bir projenin hayata geçtiğini göreceksiniz. Esenler, bugüne kadar beton yığınlarının arasında kayboluyordu. Ama şimdi yeşil alanda da ailece hayatını geçirebilecek."


KANAL İSTANBUL'UN ADIMLARI ATILIYOR
Osman Gazi Köprüsü'nün açılışa hazır hale geldiğini belirten Erdoğan, şunları anlattı: "Yavuz Sultan Selim Köprüsü de bitiyor. 26 Ağustos'ta inşallah açılışını yapacağız. Marmaray'ı yapamazlar diyorlardı. 3 yılda 130 milyon yolcu geçti. Yıl sonu itibarıyla Avrasya Tüneli'ni de açıyoruz. Kanal İstanbul'un da adımlarını atıyoruz. Çanakkale Köprüsü'nün de inşallah hazırlıkları yapılıyor." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin gibi ilçelerde de yeniden inşa sürecinin başladığını belirtti.

ESENLER'E 510 MİLYON LİRALIK PROJE
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin 48 ilindeki 180 bölgenin riskli alan ilan edildiğini belirterek, "Geçtiğimiz 3 yıl içinde, 2 milyar lira kira yardımı sübvanse edilmiştir. Kentsel dönüşüm elzem ve mutlaka yapılması gerekiyor. Bu sorunları AK Parti belediyeleri çıkarmadı, aksine yıllardır yapılan ihmali düzeltmeye çalışıyorlar" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Türkiye'de sanayileşme sürecine girildiğinde plansız bir gelişmeyle karşılaşıldığını belirterek, kente göç başladığında herkesin başını sokacak bir yer bulmaya çalıştığını anlattı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan da kentsel yenileme projeleri başta olmak üzere, nitelikli, kaliteli ve yatay mimariyi ön plana alan sosyal konut üretmeye, uzun vadeli ve kira öder gibi konut satışına devam edeceklerini belirterek, "Bu yıl içinde hedefimiz 60 bin konutu ihale etmektir. Mayıs sonu itibarıyla bu hedefin yarısını yakalamış durumdayız" şeklinde konuştu. Esenler Havaalanı Mahallesi bin 95 Ada, 16 parselde yapımı süren 2 bin 373 konut ve 55 ticari üniteden oluşan 'Esenler Emlak Konutları Projesi'nde bin 403 adet konut ve 32 adet işyerinin hak sahibine anahtarları teslim edildi. Esenler Emlak Konutları Projesi'nin inşaat maliyeti 510 milyon TL. Proje, toplam 2 bin 373 konut ve 55 işyerinden oluşuyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ah geziciler ah gelin bunları görün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz