Neredesin Amanpour?

Gezi’de her türlü yalan ve kara propagandayı dünya gündemine taşıyan CNN ve BBC Fransa’ya sessiz. Gezi çarpıtmasında başrol oynayan Christiane Amanpour da ortalıkta yok.

Giriş Tarihi: 1.6.2016 09:07
Neredesin Amanpour?

Batı medyasının Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve liderini hedef alan ikiyüzlü tavrı, Fransa'daki yeni işçi yasa tasarısı eylemleri ile görünür hale geldi. Sözde ağaç katliamı bahanesi ile başlayan Gezi'deki göstericileri seçilmiş hükümete karşı destekleyen Avrupa ve Amerikan medyası, söz konusu eylemler kendi ülkelerinde olunca Fransız devletinin yanında pozisyon aldı.

'BOYUN EĞME' DEMİŞTİ

Almanya'nın köklü dergilerinden Der Spiegel, Gezi ayaklanması sırasında protestocuları destekleyen 'Boyun Eğme' kapağı ile çıkarken, Paris'te eylemler dolayısıyla hayat durma noktasına gelmişken 'Yenilmez Güzellik Paris' başlığını kapağına taşıdı.

Amerikan CNN kanalı 2013'teki gösterilerde Taksim'den reklamsız 9 saat canlı yapıp dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'otoriter' olarak tanımlarken Paris'teki çatışmalar için mağdur işçileri desteklemedi. 'Fransa ülke çapındaki gösteriler için hazırlanıyor', ' Yurt genelindeki eylemler Fransa'yı vurdu' gibi Fransız hükümetini destekleyen yayınlara imza attı. Gezi darbesi sürecinde CNN'in kıdemli muhabirlerinden Christina Amanpour Taksim'e bağlanarak özel haberler yaparken aynı hassasiyet Fransa'ya gösterilmedi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'de Gezi'de Türkiye karşıtı kampanyasını sürdürerek göstericilerin yanında olmuştu. Gezi Parkı'nda kurulan çadırları canlı yayınla izleyicilerine aktaran BBC, 'Fransa'da petrol paniği' Fransa'da eylemler artıyor' gibi alt metninde hükümeti destekleyen haberler geçti.

Ülkedeki eylemler gün geçtikçe artıyor

Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları kapsamında yaşanan akaryakıt sıkıntısı sürerken toplu taşımada ucu açık grevler başlıyor.

Fransa Ulusal Demiryolları (SCNF) dün yerel saatle 20.00'de ucu açık greve gitti. Dün akşam başlayan grevde yalnızca şehirler arası ve banliyö trenlerini etkilenecek. Sendikalar, SNCF'deki grevin bitiş tarihinin olmadığını, yeni çalışma yasası geri çekilene kadar devam edeceğini kaydediyor. Paris ve çevresindeki toplu taşımadan sorumlu RATP de yarın gece 03.00 itibarıyla süresiz greve başlayacak. Grevlerin demiryolu ulaşımını ortalama yüzde 50 oranında azaltması bekleniyor. Geçen gün de Fransa Ulusal Pilot Sendikası tarafından yapılan açıklamada, haziranda havacılık sektöründe süresiz grevin oylandığını duyurmuş ancak grevin tam olarak ne zaman başlayacağı belirtilmemişti.Ülkede, 10 Haziran'da başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası için gelen turistlerin grev dalgasından yoğun şekilde etkileneceği ifade ediliyor. Haziran itibarıyla turizm sezonunu da açan Fransa'da grevler ve benzin kıtlığının, şampiyona için ülkeye gelen turistleri ciddi ölçüde sıkıntıya sokacağı tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Neredesin Amanpour?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz