Almanya Meclisi 1915 sözde soykırım tasarısını kabul etti

Almanya'da Federal Meclis sözde soykırım iddialarını tanıyan bir tasarıya onay verdi. Tasarıda 1 çekimser ve 150'den fazla evet oyu var. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier programları nedeniyle oylamaya katılmadı.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 14:05 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 14:56
Almanya Meclisi 1915 sözde soykırım tasarısını kabul etti

Alman Federal Meclisi (Bundestag), Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını "soykırım" olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier programları nedeniyle oylamaya katılmadı. Sözde soykırım tasarısı oy çokluğuyla alındı. Oylamada 1 çekimser, 1 hayır oyu, 150'den fazla evet oyu çıktı.

İktidardaki Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile muhalefetteki Yeşiller'in "1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması" başlıklı karar tasarısının görüşmelerine TSİ 12.25 sularında başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BAŞBAKAN YILDIRIM'IN UYARILARINA RAĞMEN TASARI KABUL EDİLDİ

Almanya Parlamentosu'nda bugün oylanan 1915 olayları sözde Ermeni Soykırımı olarak tanıyan tasarı kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konu ile ilgili bütün uyarılarına rağmen Alman Parlamentosu tasarıyı kabul etti.

BENDE TEHCİR EDİLEN BİR AİLENİN TORUNUYUM

Ak Parti MKYK Üyesi Markar Esayan; bu karar kanun değil. Fedaral meclisin bu kararı gündeme geliş biçimi şüpheli bir durum. Çünkü geçen sene 1915 tehcirinin 100. yıldönümünde bu kadar gündeme gelmişti ancak sanırım o dönemin konjüktürel durumundan dolayı ileri atılmştı. Bu bile bu meselenin araçsallaştırıldığını gösteren bir durum. Tabi süreç değişti. AB sürecinde bizden istenen dayatmalara karşı çıkmaya başladı ve konjüktür değişti. Bu tabi iyi niyet göstergesi değil. Bende tehcir edilen ailelerden birinin torunuyum. Bu konuya vicdani ve ahlaki açıdan bakılan bir süreç varken bugünde bu parlamento kararlarının Ermenileri ilgilendirmediğini belirtmek istiyorum.

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ METİN KÜLÜNK: BİR HAİNİN RUH DÜNYASININ EN GÜZEL DELİLİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye düşmanlarının birleşerek eylem yaptığı Almanya Federal Meclisi'nin önünde sözde soykırım yasa tasarısı ile ilgili A Haber'e değerlendirmelerde bulundu. Sözde soykırın yasa tasarısının savunucusu Çerkes asıllı Alman milletvekili Cem Özdemir'in davranışlarını için Çerkes tarihinin yüz karası olan bir hain psikolojisi görüyoruz" dedi.

ALMANYA'NIN SOYKIRIM KARARINA İLİŞKİN TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Alman parlamentosunun 1915 olaylarına 'soykırım' demesinin ardından Türkiye'den ilk tepki geldi. Alman parlamentosunda, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarının kabul edilmesinin ardından Türkiye'den ilk açıklama geldi. Reuters'ın haberine göre AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, söz konusu tasarının Alman vekiller tarafından kabul edilmesinin, Berlin ile Ankara arasındaki ilişkilere ciddi şekilde zarar verdiğini söyledi.

AK PARTİ GRUBU KABUL EDİLEN TASARIYI KINAMA TEKLİFİNİ MECLİS'E GÖNDERECEK

AK Parti Grubu'nun, Almanya'nın 1915 olaylarını soykırım olarak tanımasını ortak bildiriyle kınamak için Meclis'e teklif vereceği öğrenildi. TBMM Almanya'ya karşı ortak bildiri yayınlamaya hazırlanıyor.

KABUL EDİLEN SÖZDE ERMENİ TASARISINDA NELER VAR

"Alman Parlamentosu, Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeni ve öteki Hıristiyan azınlıklara karşı 100 yılı aşkın bir süre önce başlanan tehcir ve katliamın kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğiliyor" denilen metinde, şu ifadeler yer alıyor:

"Dönemin Jön Türkler rejiminin talimatıyla 24 Nisan 1915'te Osmanlı Konstantinopolis'inde 1 milyonu aşkın etnik Ermeni'nin sistematik tehcir ve kıyımı başladı. Onların kaderi 20'nci yüzyılda yaşanan korkunç kitlesel kıyımların, etnik temizliklerin, tehcirlerin ve hatta evet soykırımların bir örneği."

Osmanlı İmparatorluğu'nun müttefiki Alman İmparatorluğu'nun yaşananlardaki rolü için "utanç verici" ifadesi kullanılan metinde, Alman diplomatik temsilcileri ve misyonerlerin açıkça uyarmasına rağmen Almanya'nın o dönem bu insanlık suçunu durdurmayı denemediğine dikkat çekiliyor. Parlamentoya sunulan ortak metinde ayrıca, Osmanlı İmparatorlu'ndaki Asuriler, Süryaniler ve Keldaniler gibi Hıristiyan azınlığın da soykırıma uğradığı iddia ediliyor.

Soykırım iddialarının Almanya'da okulların müfredatlarına konulması ve gelecek kuşaklara aktarılması da istenirken, bunun Almanya'da yaşayan Türk ve Ermeni kökenlilerin uyumuna katkı sağlayacağı belirtiliyor. Alman hükümetinden ayrıca Ermenistan ve Türkiye arasında uzlaşmaya dönük çabaları teşvik etmesi ve desteklemesi de talep ediliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya Meclisi 1915 sözde soykırım tasarısını kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz