Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya'nın skandal kararına ilk tepki

Kenya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mevkidaşı Uhuru Kenyatta ile basın toplantısı düzenledi. Eroğan, bugün Alman Parlamentosunda oylanan ve kabul edilen sözde Ermeni soykırım tasarısı ile ilgili olarak, Alman Parlamentosunun aldığı bu karar ilişkilerimizi ciddi boyutta etkileyecek. Dönünce nasıl adım atmamız gerektiğine karar vereceğiz. Nihai kararımızı belli olacak" dedi.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 15:52 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 15:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya'nın skandal kararına ilk tepki

Kenya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mevkidaşı Uhuru Kenyatta ile basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

Zengin ülkeler sessiz kalıyor. Buna rıza gösteremeyiz. Mülteci ve göç krizi hepimizi etkiliyor. İnsanları yok etmeye zorlayan sebepleri yok etmeden kalıcı bir çözüm bulamayız. Suriye ile alakalı olarak dünyanın gelişmiş ülkelerininn liderleri ile konuştuk. Gelin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturalım. Bu bölgeyi uçuşa yasak bölge ilan edelim. Bu insanları çadırlardan kurtaralım. Ege Denizi'nde boğulmaktan kurtaralım. Hepsi şunu söyledi. Güzel... Ama bunu nasıl koruyacağız. Kıbrıs'ı ikiye bölüp yeşil hat ilan ettiniz. Orada nasıl yapıyorsak burada da yaparız. Dert başka. Onun için özellikle adalet 5-10 ülkeye değil tüm dünyaya lazım.

135 İŞ ADAMI İLE BİRLİKTE GELDİK

Bugün sayın başkana bir teklifte bulundum. En kısa zamanda ticaret hacmimizi yükseltelim. Bunu yapabilecek potansiyele sahibiz. 135 iş adamı ile geldik. Bugün sektörel bazda görüşmelerini yapıyorlar.. Kendilerine değerli dostumla hitap edeceğiz. Onlara bekledikleri heyecanı verebileceğimize inanıyorum. Sayın başkanın ifade ettiği gibi çifte vergilendirme anlaşması önemli. Sayın başkan talimatı bugünden tezi yok başlatalım dedi.

HAYIRLI İŞLERDE ACELE EDİNİZ

Bizde güzel bir söz var. Hayırlı işlerde acele ediniz. Ziyaretimde iş adamlarımızın atacağı adımları bende bekliyorum. Yakında ilgili bakan arkadaşlarım dahil takip edeceğiz. Kenya'nın alt ve üst yapısı ile ilgili çok ciddi yatırımlara girilebilir. 3 tane önemli anlaşma imzalandı. Turizm ilişkilerimizi geliştirebiliriz. THY dünyanın en çok destinasyonuna ulaşan bir firmadır. Kenya için de aynı adımları atabilir. Hedefimiz kazan kazan esasına dayalı olarak karşılıklı saygıya dayalı olarak yürümelidir. Ayrıca TİKA'nın Nairobi'deki ofisi çok önemli projelere imza atıyor. Bu çabalarımızın son örneği sel felaketinden etkilenen bölgenize yaptığımız yardımdır. Sizler bağımsızlığınızdan bu y ana hem toplumsal barış hem kalkınma noktasında gerçek bir başarı hikayesi yazdınız. Kenya'nın kurucusunun ifade ettiği gibi hesaplaşma peşinde olmadan geleceğe odaklandınız. Bu vizyoner tavır bugün Kenya'yı bölgenin istikrar abidesi yaptı.

Basın toplantısında soru-cevap kısmı

Alman Parlamentosunda kabul edilen 1915 Sözde Ermeni Tasarısı ile ilgili soruya Erdoğan şöyle yanıt verdi. Az önce sayın Başbakan ile bir görüşmem oldu. Ortak kanaatimiz büyükelçiyi Türkiye'ye çağırmak oldu. Tabi ki Alman Parlamentosunun aldığı bu karar ilişkilerimizi ciddi boyutta etkileyecek. Dönünce nasıl adım atmamız gerektiğine karar vereceğiz. Nihai kararımızı belli olacak..

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya'nın skandal kararına ilk tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz