Seri katil İzmir’de

Seri katil Atalay Filiz’in son durağı İzmir oldu. Cinayet günü İstanbul Harem’den otobüse binen katil zanlısı, iki gün sonra Buca’da bir markette ve internet kafede görüldü. Polis görüntüleri inceliyor

Giriş Tarihi: 2.6.2016 10:26
Seri katil İzmir’de

Ankara'daki çifte cinayetin ardından bu kez 27 Mayıs'ta tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldüren Atalay Filiz'in cinayetin ardından Harem Otogarı'na doğru gittiği belirlendi. Polisin tespitlerine göre, Atalay Filiz, Harem'den İzmir'e gitti. Bunu ispatlayan en büyük kanıt ise dün ortaya çıktı. Bir vatandaşın polise ulaştırdığı görüntüde zanlı, Buca'da bir markette alışveriş yapıyordu. Filiz ayrıca bir internet kafede de görüntülendi. Görüntü ışığında İzmir polisi alarma geçti. Buca Cinayet Büro Amirliği ekipleri, zanlının son görüldüğü bölgeyi çembere alarak, bölgedeki kameraları incelemeye aldı. İstanbul'dan bir ekip de İzmir'e gönderildi. İstanbul polisine yurtiçinden 8 ayrı kentten ve Yunanistan'dan çok sayıda ihbar yağdı. Yunanistan'dan arayan ihbarcı, "Burada bir otobüsten indi" dedi. Emniyet birimleri bu ihbar ve ortaya çıkan son fotoğrafın analizini yaparak zanlının Yunanistan'daki bazı göçmen kamplarına katılmış olabileceğini değerlendiriyor. Yunan güvenlik birimleriyle irtibata geçen yetkililer göçmen kamplarında Atalay Filiz'le ilgili arama istedi.

"BIÇAKLARA ZAAFI VARDI"

Fatma Kayıkçı'yı bıçaklayarak öldüren Atalay Filiz'in Asayiş Şube Müdürlüğü'nde ifade veren bir arkadaşı, "Şizofrenik hareketleri vardı. Psikologa gitmesi tavsiyesinde bulunuyorduk ama istemiyordu. Bize 'En iyi psikolog benim' derdi. Bıçaklara karşı zaafı vardı" dedi. Başka bir arkadaşı da, "Atalay okul yıllarında cinayet ve korku içerikli filmleri izlemeyi çok sevdiğini söylüyordu. 'Ben olsam bu cinayeti şöyle işlemez, böyle işlerdim' diye yorumlar yapardı" diye konuştu. Ayrıca Atalay F'nin iki cep telefonunun S.Ç. isimli bir kişi adına kayıtlı olduğu, telefon hatları üzerinde borç bulunmadığı da ortaya çıktı. Atalay Filiz'in İstanbul'da yaşayan anne ve babasının da ifadesi alındı. Zanlının ailesinin polisteki ifadelerinde özetle, "Ankara'daki olaydan sonra irtibatımız kesildi. Kopuk yaşıyor. Nerede olduğunu bilmiyorduk" dedikleri ileri sürüldü.

WHATSAPP KULLANIYOR
Zanlının kullandığı iki cep telefonu numarasına da SABAH ulaştı. Atalay Filiz'in 0507335... numaralı hattıyla 15 Mart 2014'te 'WhatsApp' uygulamasını indirdiği ve burada kendi fotoğrafıyla uygulamayı kullandığı ortaya çıktı. Öte yandan cinayetin işlendiği gün apartmanda sesler geldiğini söyleyerek polise ihbar yapan S.O. adlı kadın komşunun, polisi aramadan önce diğer dairelere giderek "Ne yapacağız" diyerek fikir danıştığı için ihbarı yapmakta 20 dakika geciktiği belirtildi. Bu esnada da zanlının kayıplara karıştığı ifade edildi.

"BAKTI VE BOĞAZIMI SIKTI"

Atalay Filiz, iddiaya göre iki yıl önce basit bir sipariş tartışması yüzünden beraber çalıştığı kadın çalışan N.B'nin boğazını sıktı. N.B., "Atalay'ı müşterinin çay siparişlerini götürmesi tatlı bir dille uyarmıştım. Durdu ve gözlerimin içine baktı. Birden bire boğazımı sıktı. Ben de ona 'Sen erkek misin, bir kadının boğazını sıkıyorsun' demiştim" dedi. Ankara'da 3 yıl önce sevgilisiyle birlikte öldürülen Göktuğ Demirarslan'ın avukatı Tezel Güven davanın devam ettiğini ve önümüzdeki hafta 5'inci duruşmanın yapılacağını ifade etti. Tezel, "Aile, bu olay yaşandığından beri çocuklarını adalet karşısına çıkarmak için hiçbir adım atmadı. Avukat bile tutmadılar, davaya baronun gönderdiği bir avukat bakıyor. Telefonla arıyoruz, bakmıyorlar. Eğer bu zamana kadar Atalay Filiz'i adalete teslim etmeye çalıştılarsa, çaba gösterdilerse bize anlatsınlar. Atalay'ın hiçbir arkadaşı olmadığını, asosyal biri olduğunu biliyoruz. Ama Atalay cep telefonu kullanıyor. Kimi arıyor? Biz ailesiyle irtibatta olabileceğini düşünüyoruz. Aileden bize yardım etmelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.

ADRESİNİ SÖYLEMİYORDU
Göktuğ ile Atalay'ın Fransa'ya beraber gitmediğini söyleyen Güven, "İkisi de asker çocuğu olduğundan ataşelikte verilen yemekte tanışıyorlar. Atalay'ın barınma ihtiyacı olduğu için Göktuğ ile kalmaya başlıyor. Göktuğ burada Elena ve Olga tanışıyor. Olga ile Atalay arasında o dönemde mevcut bir ilişki varmış zaten" dedi. Avukat Güven, "Göktuğ adresini Atalay'a söylemiyordu. Göktuğ'a 'bir kargo firmasından arıyoruz' diye bir telefon geliyor. 'Hacettepe Üniversitesi'nden bir kargo gönderildi. Fakat sizi üniversitede bulamadık' dedikleri için Göktuğ da boş bulunup adresini veriyor. Göktuğ bunu babasına anlatmış" diye konuştu.

"OLGA SEREGİNA ARANIYOR"
Atalay Filiz'in kurbanlarından olduğu sanılan ve 2011'den beri İnterpol tarafından 'kayıp' listesinde aranan kız arkadaşı Olga Seregina, için tanıyanları facebook'ta 'Olga Seregina Aranıyor' grubu kurdu. Olga'yı Atalay'ın öldürdüğünü belirten arkadaşları, genç kızın fotoğraflarını sosyal medyadan paylaştı. Olga Seregina, 24 yaşında, 1.65 santimetre boyunda, açık kahve saçlı, yeşil gözlü ve dövmeli, kaybolduğunda üstünde siyah parka, kot pantolon, siyah ayakkabı mavi çanta vardı. Görenlerin bizimle iletişime geçsin notu düşüldü. 24 Aralık'ta Olga'nın erkek arkadaşı Atalay aradıklarını ama bir türlü ulaşamadıklarını dile getirene arkadaşları, Facebook'ta 'Atalay'ı gören var mı' notunu da düştü. Katil zanlısının Tuzla'daki cinayetinin ardından 'Olga Seregina Aranıyor' hesabına ulaşan Türk kullanıcılar da Filiz'le ilgili mesajlar paylaşmaya başladı.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Seri katil İzmir’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz