Lacivert ‘Tabiat’ sayısıyla çıktı!

DOĞAYA DÖNÜŞ TRENDİ NE KADAR DOĞAL?

Giriş Tarihi: 3.6.2016 15:22 Güncelleme Tarihi: 3.6.2016 15:22
Lacivert ‘Tabiat’ sayısıyla çıktı!

Lacivert Dergi 25'inci sayısı ile raflarda yerini aldı. Haziran sayısında 'Tabiat' dosyasıyla çıkan Lacivert, konuyu farklı açılardan ele alarak çok yönlü bir okuma imkânı sunuyor. 'Kendi tabiatınıza yürümeye hazır mısınız?' diye soran Lacivert, doğayla ilişkimizi ve insan tabiatını makaleler ve söyleşilerle ele alan dosyada, alanında uzman pek çok ismin makalesi ve röportajı yer alıyor.

TABİATTA SOYU TÜKENEN VARLIK İNSAN

TRT'de yaptığı Doğadaki İnsan programıyla tanınan Serdar Kılıç'la yapılan dosya röportajında, tabiat ve insan üzerine konuşuluyor. Hayatının neredeyse tamamını tabiat ve insan ilişkisine adayan Kılıç, "Tabiatta yaşayan insan kendisini tabiatın efendisi gibi değil, tabiatın parçası gibi görür" diyor. "İnsan doğaya karşı olursa ölür" diyen Kılıç, tabiatta soyu tükenen varlığın insan olduğunu da vurguluyor.

RUHU KARARMIŞ İNSANLAR ÇEVREYİ DE KİRLETİRLER

Siyaset bilimi profesörü ve televizyoncu Mim Kemal Öke ile yapılan röportaj ise insan tabiatı ve tasavvuf odaklı bir konuşma. "Allah'a varabilmek için yolculuğa çıkmak lazım" diyen Öke, aşkın önemini vurgulayarak "Aşk olmadan uluslararası ilişkileri bile kurtaramazsınız" şeklinde konuşuyor.

DOĞAYA DÖNÜŞ TRENDİ NE KADAR DOĞAL?

Son yıllarda revaçta olan köye dönüş, doğaya dönüş gibi hareketlerin ne kadar doğal olduğu, tabiattan kopmamış yeni şehirler kurmanın mümkün olup olmadığı gibi konularda konuşan mimar Emine Öğün ve Mehmet Öğün, Osmanlı şehrinde Batılı tipte yapay parkların olmadığını, tabiatın çok usulca şehrin içine girdiğini, insanların, şehirlerin ve tabiatın bir bütün olarak yaşadığını anlatıyorlar. Batı'dakinin aksine seyredilen değil içinde yaşanılan tabiat anlayışını geri kazanmamız gerektiğini söyleyen Öğün çifti, tabiattan kopuk olmayan yeni şehirler inşa etmenin mümkün olduğunu da vurguluyorlar.

KRİZLER SİSTEM KURARAK ÖNLENİR

Daily Sabah gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz'le siyasi gündemle ilgili yapılan söyleşide yeni anayasa, başkanlık sistemi, Ahmet Davutoğlu'nun görevi bırakması ve AK Parti'deki kongre süreci konuşuluyor. "Türkiye'nin yönetim sistemi defakto yarı başkanlık sistemi oldu" diyen Karagöz, yeni dönemde uyum ve senkronizasyon başlıkları altında bir genel başkan seçildiğini ve yeni başbakanın bütün süreçleri cumhurbaşkanıyla birlikte yürütecek bir isim olduğunu söylüyor.

ANNELİK TABİATIMIZDA MI VAR?

Lacivert'in 'Tabiat' sayısında konunun farklı noktalarını ele alan pek çok makale, analiz, inceleme, röportaj ve söyleşi yer alıyor. Mustafa Akar'ın 'Tabiatın belleğine yolculuk' başlıklı yazısı; Elif Eda Karagöz'ün 'Annelik tabiatımızda mı var?' başlıklı incelemesi; Gökhan Ergür'ün 'İnsanın tabiatı değişir mi?' başlıklı makalesi; Remzi Kopar'ın 'Doğaya dönüş mü öze dönüş mü?' başlıklı yazısı; Zeynep Temizer Atalar'ın 'Saksıdaki çocuk' başlıklı analizi; Birol Biçer'in 'Doğrusu HES mi, yoksa HES doğrusu mu?' başlıklı makalesi; Raşit Ulaş'ın 'Peygamberimizin gözünden tabiat' başlıklı incelemesi; Lacivert 'Tabiat' sayısında okunabilecek.

ANAOKULUNDA NUTELLA SORUNSALI

Lacivert Tabiat sayısında dosya dışı bölümler, gündeme dair analizler, röportajlar ve makaleler de yer alıyor. 'Türkiye Günlüğü' sayfalarında kültür politikalarının nasıl oluşturulması gerektiği tartışılıyor. Asım Gültekin, Münir Üstün, Ömer Erdem ve Halime Kökçe, Kültür Bakanlığı'nın, belediyelerin, piyasaların eleştirisini yapıyorlar. Lacivert'in odak grup toplantısı olarak hazırladığı 'İkna Odası' konuşmalarında ise bu ayın konusu, 0-2 yaş bebeği olan anneler. Annelerle bebek yetiştirmenin şehre ve topluma bakan yanları, bebekli ve şehirli annelerin toplu taşıma araçlarında, sokaklarda, AVM'lerde nelerle karşılaştıkları, annelerin bebekleriyle aralarına mesafe koyamama sorunları ve Sağlık Bakanlığı'nın aşı politikaları konuşuluyor.

MODERN DON KİŞOT'UN MACERALARI DEVAM EDİYOR

Lacivert Haziran sayısında yer alan diğer makale ve söyleşilerden bazıları: Fatmanur Altun'un 'Bu hanımlara hadlerini bildiriniz!' başlıklı yazısı; Pınar Kandemir'in 'Laiklik içimizde mi? Yeni laiklik, AK Parti ve CHP' başlıklı makalesi; Hüsrev Hatemi'nin 'Nedir bu tabiatın tabiatı? Vakıf olan var mıdır?' başlıklı yazısı; Güven Adıgüzel'in 'Ey insanlık! İstirahat et!' başlıklı kitap eleştirisi; Nagihan Haliloğlu'nun Werner Herzog'un Unutulmuş Düşler Mağarası belgeseli üzerine yazısı; Modern Don Kişot Contemporary İbrahim Efendi'nin 'Emir Timur ve filleri' başlıklı maceraları; Samed Karagöz'ün 'Murat Belge'nin büyük çaresizliği' başlıklı eleştiri yazısı; Şaşkın Kerteriz köşesi; hikâyeci Handan Acar Yıldız ile yapılmış bir söyleşi ve son kitabı İnatçı Leke üzerine kısa bir değerlendirme; İbrahim Altay'ın Francis'in Yolu ve Franciskenler adlı kitabıyla ilgili bir tanıtım yazısı; Birol Biçer'in hazırladığı 'Dünyadan Portreler' ve 'Dünyadan Haberler' bölümleri.

Ayrıca iyi şeyler yapmak için fırsatlar sunan İyi Şeyler Ajandası, Twitter sayfaları, kitap tanıtım sayfaları, Haziran ayı etkinlik ajandası gibi daha pek çok yazının, makalenin, hikâyenin ve haberin yer aldığı Lacivert Dergi, 25'inci sayısında okurunun karşısına yine dolu dolu içerikle çıkıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Lacivert ‘Tabiat’ sayısıyla çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz