Ben dünyanın kralıyım

Muhammed Ali’nin şüphesiz en ünlü sözü “Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım”dı. Ancak spora, siyasete ve İslamiyet’e ilişkin pek çok sözü, zaman içinde adeta birer atasözü halini aldı

Giriş Tarihi: 5.6.2016 10:40 Güncelleme Tarihi: 5.6.2016 10:40
Ben dünyanın kralıyım

Muhammed Ali, sadece bir boksör değildi. Ringde rakipleriyle, ring dışında ise ırkçılıkla, haksızlıkla savaşarak geçirdi yıllarını. Söylediği sözlerse, büyük sporcunun yaşam felsefesini ortaya koymakla kalmadı, uzun yıllar boyunca farklı kuşaklara yol gösterdi. İşte onu ölümsüz kılan ve adeta bir atasözü gibi dillere yerleşen sözlerinden bazıları:
Muhammed Ali'nin belki de en ünlü deyişi, 1964'te Sonny Liston'la yaptığı unutulmazmaça çıkarken ağzından dökülen şu sözcüklerdi: "Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım! Gümbürde genç adam, gümbürde!"Zaferinin ardındansa şunları söyledi: "Ben dünyanın kralıyım! Ben şirinim, ama kötü bir adamım da! Ben dünyayı salladım!"?
"Benim gibi muhteşemken, insanın mütevazı olması çok zor" diyen, Muhammed Ali'ye katılmayan çok az kişi vardı. Her maçından önce ve sonra, Allah'a ettiği özel dualarsa, onu özel kılan özelliklerinden biriydi. 1971'de Yüksek Mahkeme yasağını kaldırdığında, "Ben kutlamamı çoktan yaptım" demişti, "Allah'a dua ettim!"
Vietnam Savaşı'ndaki tavrı nedeniyle hakkında hapis cezası verildiğinde, "Onlar doğru olduğunu düşündükleri şeyi yaptılar" demiş ve eklemişti: "Ben de doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım!"
'DÜNYA BENİ TANIYOR'
Muhammed Ali, ne kadar tanındığının ve sevildiğinin de farkındaydı hep. New York Times gazetesinin kendisiyle yaptığı 1977 tarihli bir röportajdaki sözleri bunun kanıtıydı: "Sırbistan, Pakistan, Fas... Hepsinde ismim biliniyor. Bu ülkelerde yaşayan insanlar Kentuck Derbisi'ni takip etmiyorlar."

Kendisinin Superman'i yendiği bir çizgi roman serisinin tanıtımında, Ali'nin ağzından dökülen şu cümlelerse, ne için mücadele ettiğinin açık manifestosuydu: "Yapabildiğim tek şey, gerçekler ve adalet için dövüşmekten ibaret. Superman bir hayal ürünü, ama ben gerçek bir karakterim!"

EFSANEYİ YARATAN MAÇLAR
Emekli oluncaya kadar 61 profesyonelmaça çıkan Muhammed Ali, bütün dünyanın heyecanla izlediği bazıkarşılaşmalarda özellikle harikalar yaratmıştı. İşte, kronolojik sıraya göre, 'Muhammed Ali efsanesi'ni yaratan maçlar:
25 Şubat 1964'te, Miami'de SonnyListon'la karşı karşıya geldi. Dönemin ağırsiklet boks şampiyonu Liston, henüz 22 yaşındaki Ali karşısında çabuk bir yenilgi aldı. Bu maç, literatüre "efsanenin doğduğu maç" olarak geçmiştir.
25 Mayıs 1965'te Muhammed Ali, bu defa Maine'de Liston'la yeniden karşılaştı. Liston'ın Ali karşısında ciddi darbeler aldığı müsabaka, berabere sonuçlandı.
14 Kasım 1966'da Houston'da düzenlenen maçta, Muhammed Ali Cleveland Williams'la dövüştü. Karşılaşma, üçüncü raundda Ali'nin lehine sona erdi.

MALCOLM X'TEN ETKİLENDİ İSLAM'I SEÇTİ
Muhammed Ali, 1964'te Sonny Liston'ı devirdikten sonra İslam'ı seçtiğini açıkladı. İslam inancı gerek özel hayatında gerekse sporculuğunda önemli bir yer tuttu. Bir röportajında "Kaç korumanız var" sorusuna "Tek bir korumam var. O da Allah" demişti. İslam'ı seçince Cassius Marcellus Clay ismini de 'Muhammed Ali' olarak değiştirdi. Müslüman olmasına vesile olan kişi, yine bütün dünyanın yakından tanıdığı Amerikalı ünlü aktivist Malcolm X'di.

YOLLARI DAHA SONRA AYRILDI
O sıralarda Elijah Muhammed adlı bir sahte peygamberin liderlik ettiği Nation of Islam (İslam Milleti) grubuna mensup olan Malcolm X, Miami'deki ilk maçında yanında olduğu Muhammed Ali'yi, Elijah Muhammed'e bizzat takdim etti. Ali, Nation of Islam'ın en ünlü ve medyatik üyelerinden biriydi artık. Malcolm X, zamanla Elijah Muhammed'in vaaz ettiği teolojiden uzaklaşırken, Muhammed Ali eski dostuyla birlikte hareket etmedi. Nihayet Malcolm, 21 Şubat 1965'te New York'ta Nation of Islam'a bağlı militanlar tarafından öldürülünceye kadar da bir daha yollar kesişmedi. 1975'te Elijah Muhammed'in ortaya attığı inanç sisteminden tamamen uzaklaşarak Sünni İslam'ı benimseyen Muhammed Ali, daha sonra yaptığı açıklamalarda, "hayatının en büyük pişmanlığı" olarak, Malcolm X'le birlikte hareket etmeyişini ve onu yalnız bırakışını göstermiştir.

DEFNEDİLECEĞİ YER BELLİ OLDU

Boks tarihinin efsane ismi Dünya eski ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali'nin vefatı üzerine dünyanın dört bir yanındaki sevenleri yasa boğulurken aile sözcüsü Bob Gunnell merak edilen defin işlemlerine dair bir açıklama yaptı.

Muhammed Ali'nin cenaze töreninin Cuma günü Louisville, Kentucky'de yapılacağını söyleyen aile sözcüsü "Onun için dua eden, ona destek veren herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ben dünyanın kralıyım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz