Elektrikte yeni dönem başlıyor

Elektrik Piyasası Kanun değişikliği Meclis’ten geçti. Ucuz elektrik ve yerli üretimin önünü açan kanun, yatırımcıya büyük kolaylık getiriyor. İhale süreçlerinde izinler önceden alınacak

Giriş Tarihi: 5.6.2016 09:34
Elektrikte yeni dönem başlıyor

Meclis Genel Kurulu, yaklaşık 16 saatlik bir mesainin ardındanenerjide yeni bir dönem başlatacak olan Elektrik Piyasası Kanunu'nu kabul etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kanunun Türkiye ve enerji piyasaları için çok önemli olduğunu vurguladı. Kanunun TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Albayrak, güneş enerjisi daha ucuzken neden nükleere yönelindiğine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: "Bir güneş santrali yaklaşık yüzde 18 verimlilikle çalışırken, aynı megavatta bir nükleer santralde bu oran yüzde 92. 3 bin megavat güneş ile 3 bin megavat nükleer santral arasındaki verimlilik farkı minimum 5 kat." Bir nükleer santralin, bir takvim yılı içinde 8 bin 500 saat istikrarlı elektrik üretmesinin çok önemli olduğunu aktaran Albayrak, nükleerdeki yüzde 92'lik verimliliğin gaz ve kömür santrallerinde yüzde 60-70'lerde, rüzgârda ise yüzde 30'larda olduğunu söyledi.

KORE ÖRNEĞİNİ VERDİ
Enerjide dışa bağımlı ülkelerin portföylerinden örnekler veren Bakan Albayrak, şöyle konuştu: "Kore, 1956-1957 yılında bizimle aynı yolculuğa başlıyor. 1956-1957 yılında biz de Uluslararası Enerji Kurumu'na üye oluyoruz. Biz, yeni yolculukta 60 yıl kaybedip, yeni yeni bir noktaya geliyoruz. Ama Kore 1957'de üye oluyor, 1977'de ilk, 1983'te ikinci santralini kuruyor, daha sonra 20'den fazla santrale sahip oluyor. 2002'de yüzde 100 yerlileştirmeyle bu teknolojiyi kendi ülkesinde geliştiren bir ülke konumuna geliyor. Bugün Japonya'da da aynı husus var. Bakıyorsunuz, elektrik enerjisi portföyünde gayet dengeli bir portföy yapısı var."

18 MİLYARLIK YATIRIM
Bakan Albayrak, kayıp-kaçak konusunda ise şunları anlattı: "1998-1999 yılı TEDAŞ belgelerine bakın. Kayıp-kaçak bedelleri tüm hesaplanan bedellerin içinde yer alıyor. Peki biz ne yapacağız? 21 dağıtım bölgesinde 18 milyar TL'lik yatırımla altyapıyı yenileyeceğiz. Kayıp-kaçak oranlarının istenilen seviyeye düşürülmesi için bakanlığa bağlı denetim ekipleriyle bu alanda çalışmaya devam edeceğiz."

KAÇAK LPG'YE GEÇİT YOK
Kaçak veya menşei belli olmayan LPG ile piyasa faaliyetinde bulunanların lisansı iptal edilecek. Teknik düzenlemelere uygun olmayan LPG'yi piyasa faaliyetine konu etme fiilini, aynı lisansla üç defa işleyenlerin lisansı da ellerinden alınacak. Teknik düzenlemelere uygun olmayan LPG mahkeme kararıyla müsadere edilecek. Bunu ikmal edenler zararı üç ayda tazmin edecek.

KAMU İHALE MUAFİYETİ
AK Parti'nin verdiği önergeyle, Enerji Bakanlığı'nın bağlı, ilgili veya ilişkili kurumlarının faaliyetleri kapsamında birbirlerinden veya diğer kamu kurumlarından karşılanan enerji, yakıt, mal, hizmet, danışmanlık ve büyük onarım işleri ile TETAŞ tarafından tedarik amaçlı yapılacak elektrik enerjisi alımları, (ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri hariç), Kamu İhale Kanunu'na tabi olmayacak.

YERLİ KÖMÜRDE YARIŞMA
Yenilenebilir enerji kaynakları veya yerli kömüre dayalı elektriküretim tesisi kurulması amacıyla varlıklar özelleştirilecek. Elektrikenerjisi satış fiyatının belirlenmesi amacıyla pazarlık usulü ihale yapılacak. TETAŞ; elektrik enerjisi miktarını mevcut sözleşmeler kapsamında karşılayamaması durumunda yerli kömür yakıtlı elektrik üretim santrallerini işleten şirketlerden temin edecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrikte yeni dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz