Dokunulmazlık yasası Resmi Gazete'de yayınlandı? Peki şimdi ne olacak?

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Adalet Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre; TBMM ve bakanlıkta çeşitli suçlardan 152 milletvekili hakkında 800 fezleke bulunuyor.

Giriş Tarihi: 8.6.2016 11:25 Güncelleme Tarihi: 8.6.2016 11:47
Dokunulmazlık yasası Resmi Gazete'de yayınlandı? Peki şimdi ne olacak?

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin, anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanun Resmi Gazete'de yer aldı.

Buna göre, 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aşağıdaki geçici madde eklendi:

"Bu maddenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildiği tarihte; soruşturmaya veya soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, Cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden; Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasanın 83. maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi hükmü uygulanmaz.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde; Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyalar, gereğinin yapılması amacıyla, yetkili merciine iade edilir."

Bu kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği ve halk oylamasına sunulması halinde oylanacağı da Resmi Gazetede yer aldı.

152 VEKİLE YARGI YOLU

Yapılan anayasa değişikliğine göre, toplamda 800 fezlekesi bulunan 152 milletvekili için yargılama yolu açılmış oldu. Kapsama giren fezlekelerle ilgili olarak TBMM'de 139 milletvekili hakkında 682 dosya bulunurken Adalet Bakanlığı'nda 57 milletvekili hakkında 118 fezleke yer alıyor. Adalet Bakanlığı'na ulaşan ve TBMM'de bekleyenlerle birlikte "dokunulmazlıklarının kaldırılması" istemiyle hakkında fezlekesi olan biri bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 29'u Ak Parti, 57'si CHP, 55'i HDP, 10'u MHP milletvekili olmak üzere toplam 152 milletvekili bulunuyor. Bakanlık ve TBMM'de bulunan dosyaların partilere göre dağılımına bakıldığında da HDP 511, CHP 211, AK Parti 50 ve MHP 23 fezlekeye sahip. Bağımsız Milletvekili Nazlıaka'nın ise 5 fezlekesi var.

15 GÜN İÇİNDE SAVCILIKLARA GİDECEK

Erdoğan'ın onayının ardından TBMM, 15 gün içerisinde, fezlekeleri ilgili savcılıklara gönderecek. Savcılıklar, fezlekelerin iddianameye dönüştürülmesi doğrultusunda soruşturmalara başlayacak. Soruşturmalar TCK ve CMK hükümleri uyarınca yürütülecek. Deliller toplanacak, ifadeler alınacak.

GÖZALTI VE TUTUKLAMADA SAVCILIK VE HAKİM TAKDİRİ

CMK uyarınca gözaltı, arama, tutuklama gibi tedbir işlemleri uygulanıp uygulanmayacağına savcılıklar ve hakimlikler karar verecek. Soruşturma tamamlanınca milletvekillerinden hangisi hakkında iddianame hazırlanacağına yine ilgili savcılıklar karar verecek. Savcılıkların takipsizlik kararı verme yetkisi de bulunuyor.

Davalar, isnat edilen suçlara göre asliye ceza, ağır ceza gibi mahkemelerde görülecek. Davalar sonucunda yargılanan milletvekilleri hakkında mahkumiyet kararı verilebileceği gibi beraat kararları da verilebilecek. Mahkumiyet kararı verilen milletvekillerinin, Yargıtay veya İstinaf Mahkemesi'ne başvuru hakkı olacak. Yargıtay veya İstinaf mahkemesi kararı ya onayacak ya bozacak.

VEKİLLİK DÜŞECEK

Mahkumiyet kararı kesinleşen milletvekilinin kararı tüm bu aşamalardan sonra TBMM Genel Kurulu'nda okunursa o vekilin milletvekilliği düşecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunulmazlık yasası Resmi Gazete'de yayınlandı? Peki şimdi ne olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz