Esnafa işsizlik maaşı yolda!

İşçiye işsiz kaldığında gerekli şartları taşıması halinde maaş ödeniyor, ödeme İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılıyor. Benzer fon sistemi esnaf için de kurulacak. Böylece dükkanını belirli nedenlerden dolayı kapatmak zorunda kalan esnafa bin 300 liraya varan ödeme yapılacak.

Giriş Tarihi: 11.6.2016 12:12
Esnafa işsizlik maaşı yolda!

İşsiz kalan işçiye belli şartlarda çalışmadığı dönemde geçimine katkı sağlamak için 659-1318 lira arasında değişen tutarlarda 'işsizlik parası' ödeniyor. İşsizlik parası devletin kasasından çıkmıyor, 'İşsizlik sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Yani daha önce işçiden alınarak bir havuzda toplanan paradan ödeniyor. 10 aya kadar ödenen bu maaş yetmese de yeni bir iş bulana kadar işçi için önemli bir güvence.

ESNAFA EK SÜRE

Posta'nın haberine göre, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf dükkan kapanınca açıkta kalıyor. Dükkanı kapanan esnaf ve sanatkara yeni bir iş kurana kadar ya da iş bulana kadar bir süre ödenek verilmeli" dedi.

FONA DEVLET DE KATKI VERECEK

Esnafın talebi üzerine harekete geçen Maliye ve Çalışma Bakanlıkları farklı seçenekleri masaya yatırmış durumda. Buna göre, esnafın ödediği Bağ-Kur sigorta priminden yüzde 2 işsizlik sigortası primi kesilecek. Devlet de buna belli oranda katkı sağlayacak. Normalde işsizlik sigortası için SSK'lı bir çalışanın aylık brüt kazancı üzerinden yüzde 1, işveren yüzde 2, devlet de yüzde 1 oranında prim ödüyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa işsizlik maaşı yolda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz