PKK/PYD: ABD bize federasyon sözü verdi

Terör örgütü PKK/PYD'li Talel Sülo, ABD'den federasyon sözü aldıklarını itiraf etti.

Giriş Tarihi: 14.6.2016 09:42
PKK/PYD: ABD bize federasyon sözü verdi

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD güdümlü Demokratik Suriye Güçleri sözcüsü Talel Sülo, Halep'in kuzeyi ve Rakka'da yaşananlarla ilgili açıklamasında, Suriye'nin yüzde 20'lik kısmında hakimiyet sağladıklarını söyledi. Sülo, "Kobani'yi ziyaret eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel'den federal bölge sözünü aldık" dedi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Türkiye'ye "Fırat'ın batısında bir tane bile YPG'li olmayacağına" dair garanti veren ABD'li yetkililerin PKK'nın Suriye uzantısı PYD güdümlü Demokratik Suriye Güçleri'ne de "federal bölge" sözü verdiği ortaya çıktı. Bir yandan Suriye'nin bütünlüğü vurgusu yapan ABD'nin ikiyüzlü tavrı Demokratik Suriye Güçleri resmi sözcüsü Talel Sülo'nun 12 Haziran'da Ronahi Televizyonu'nda katıldığı Yakup Lahdo'nun sunduğu "Olayların İçinden" adlı programda yaptığı açıklamalarla netleşti.

TELEVİZYONDA AÇIKLADI

Halep'in kuzeyi ve Rakka'da yaşananlara dönük açıklamalar yapan Sülo, halen Suriye'nin yüzde 20'lik kısmında hakimiyet sağladıklarını ve her geçen gün yeni alanlar kazandıklarını vurguladı. Yakın zamanda Suriye'nin en önemli aktörlerinden biri olacaklarını ifade eden Sülo, "Kobani'yi ziyaret eden ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'den DAEŞ'in bölgeden çıkarılması sonrası federal bölge dahil tüm taleplerimizin karşılanacağı sözünü aldık" dedi.

MASADA OLMA GARANTİSİ

Demokratik Suriye Güçleri'nin yalnızca IŞİD'le mücadele amaçlı kurulan bir örgüt olduğunu belirten Sülo, koalisyon-ABD desteğiyle DAEŞ'e karşı önemli kazanımlar elde ettiğini kaydetti. Başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerden "bundan sonraki süreçte kendilerine masada temsilci olarak bulunma" garantisi verildiğine dikkat çeken Sülo, bu konuda Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar engelinin uluslararası toplumun desteğiyle aşılacağını söyledi.

REJİMLE SORUNUMUZ YOK

Demokratik Suriye Güçleri-PYD-YPG'nin Esed rejimiyle herhangi bir sorunu olmadığını belirten Sülo, mücadelelerinin sadece DAEŞ'e karşı olduğunu kaydetti. Esed rejiminin Rakka'yı ele geçirmesinden de memnuniyet duyacaklarını ifade eden Sülo, kendilerinin Şam rejimi ile herhangi bir rekabet içerisinde olmayacaklarını ancak Suriye için en etkin çözümün federatif yönetim biçimi olacağını söyledi. Sülo, CENTCOM Komutanı General Joseph Votel'in 21 Mayıs tarihindeki Kobani ziyaretinde bu konunun müzakere edildiğini ve bu yönde ABD'nin olumlu görüş belirttiğini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK/PYD: ABD bize federasyon sözü verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz