3 milyon kişinin GSS primi 65 liranın altına düşecek

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, "SGK’nın kendi kriterleriyle belirlediği bir kitle var. Şu anda 65, 195 ve 395 lira GSS primi ödüyorlar. Burada prim tekleştirmesine gideceğiz. Bu prim tutarı 65 liranın altında olacak" dedi.

Giriş Tarihi: 16.6.2016 10:27
3 milyon kişinin GSS primi 65 liranın altına düşecek

Hükümet Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olan 3 milyon kişi için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu 65, 195 ve 395 lira GSS prim ödemelerinin tekleştirileceği bilgisini verdi. Bakan Soylu, 65 liranın altında belirlenecek olacak bu prim tutarıyla, kapsamdaki kişilerin GSS'den daha iyi istifade ettirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Tekleşen prim sistemiyle prim borçlu sayısının azalması bekleniyor.

DÜNYADAN ÖVGÜ VAR

Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) önemli adımlar atacaklarını belirten Soylu, "Özellikle GSS'de yaklaşık 10 milyon 50 bin aktif sigortalı olmayıp, aynı zamanda aktif sigortalının yükümlülüğünde bulunmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kendi kriterleriyle belirlediği, primlerinin de buna göre oluştuğu bir kitle var. Bunun 7 milyon 300 bin kişisi bizim C1 dediğimin yeşil kartlılardan oluşuyor. Kalan kitlenin de G1, G2 ve G3 dediğimiz asgari ücretin belirli bir bölümü, onun üstü ve onun daha üstü olan gelir skalasına göre belirlendiği bir sağlık sistemimiz var. Bu da bütün dünyanın 'Bunu nasıl başarıyorsunuz' dediği bir sitem" dedi. Tekleştirilecek prim tutarının en alt oran olan 65 liranın altında olacağını vurgulayan Soylu, "Bu önemli bir adım ama bu adımın peşinden bunu sağlayabilecek, güçlendirecek önemli değişiklikler de geliyor" dedi.

Borçlar siliniyor

Lise ve üniversite mezunlarının 2 yıllık GSS'li sayıldığını, 25 yaş altı 3 milyon 700 bin kişinin GSS borçlarının silindiğini anımsatan Soylu, "Yeni bir sisteme adım atıyoruz. Buradaki gelir belirlemeyi SGK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan kendi üzerine aldı.

Şu an en yüksek 395 lira ödeniyor

GSS'DEKİ bu sistemde prim tekleştirmesine gideceklerinin bilgisini veren Soylu, "Şu anda 65, 195 ve 395 lira prim ödüyorlar. Burada prim tekleştirmesine çalışıyoruz" dedi. Bu durumun 2 milyon 900 bini aşkın insanı ilgilendirdiğini belirten Soylu, "Tahsilat kabiliyetimiz çok az düzeyde. Ortalaması yüzde 6" dedi.

Akşam

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
3 milyon kişinin GSS primi 65 liranın altına düşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz