Fezlekeler savcılıkta

TBMM, milletvekili dosyalarından 11’ini Başsavcılığa iletti. Kılıçdaroğlu’nun “kanlı” sözlerini içeren fezlekesi de başsavcılıkta. Diğer 99 fezlekenin de bu hafta sonuna kadar gelmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 16.6.2016 10:19
Fezlekeler savcılıkta

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP Milletvekili Levent Gök hakkında, "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümetini, TBMM'yi, devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" suçlarını içeren toplam 11 fezleke Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Kılıçdaroğlu'nun TOBB Genel Kurulu'nda, "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözlerini içeren fezlekesi de gönderilenler arasında bulunuyor.

SUÇ KAPSAMI TCK 299 VE 301
Adalet Bakanlığı, TBMM'den gönderilen milletvekili dosyalarından 11'ini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletti. Dosyaların Kılıçdaroğlu, Demirtaş ve Gök'e ait olduğu öğrenildi. Dosyaların, Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesindeki "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve 301. maddesindeki "Türk milletini, TürkiyeCumhuriyeti Devleti'ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" suçlarını kapsadığı kaydedildi.

"KAN AKAR" DEMİŞTİ
Toplamda 110 dosyanın gönderilmesinin beklendiği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen 11 fezleke arasında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde söylediği "Diktatör bozuntusu" ve "Başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" sözlerini içeren doyalar da yer alıyor. Kılıçdaroğlu'nun 11 Mayıs'ta TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Anayasa'yı değiştirelim, ne için? 'Başkanlık sistemini getireceğiz'. Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak, hakim ona göre karar verecek, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözleri büyük tepki toplamıştı. Suç içerikli bu konuşma hakkında fezleke hazırlanmıştı.

SAVCI İFADEYE ÇAĞIRACAK
Ulaşan 11 fezlekenin dışında 99 fezlekenin de bu hafta sonuna kadar gelmesi bekleniyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak tüm dosyaların ulaşmasından sonra fezlekeleri ilgili savcılıklara gönderecek. Ardından savcılar tarafından Demirtaş, Kılıçdaroğlu ve Gök'ün de aralarında bulunduğu milletvekillerine ifade için davet göndereceği belirtildi. İfade işlemlerinin ardından bu isimlerin hakkında ya takipsizlik ya da ağır ceza ve asliye ceza mahkemelerine sevk kararının verileceği öğrenildi.

DİYARBAKIR BAŞI ÇEKİYOR
14 ile gönderilecek olan dokunulmazlık dosyalarında, başı Diyarbakır çekiyor. Diyarbakır 163 dosya ile ilk sırada yer alırken, Ankara 110 dosya ile ikinci sırada, İstanbul ise 103 dosya ile üçüncü sırada geliyor. Bunların yanı sıra fezleke gönderilecek iller arasında Şırnak, Van, Mardin, Iğdır, Mersin, Hakkari, Batman, İzmir, Şanlıurfa, Antalya ve Siirt bulunuyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Fezlekeler savcılıkta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz