Kayseri'de FETÖ/PDY operasyonu; 4 kişi gözaltında

Kayseri'de Fethullahçı Terör Ötgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Kılıçarslan Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu üyelerinden 4 kişi gözaltına alındı. 1 zanlının ise yurtdışında olduğu ve hakkında yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 16.6.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 16.6.2016 11:30
Kayseri'de FETÖ/PDY operasyonu; 4 kişi gözaltında
Emniyet Müdürlüğü KOM Şube ekiplerince bir süre önce Kılıçarslan Eğitim Vakfı'nda yapılan aramada, vakıfa ait defter, belge, bilgisayar hard disk ve dijital metaryellerin imajları alınmıştı. 6 aydır devam eden soruşturmada, imza, yazı örnekleri ve el konulan belgeler üzerinde yapılan kriminal incelemede, Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından alınan kararlardaki imzalardan bazılarının sahte olduğu belirlendi.

VAKFIN 11 MİLYON 415 BİN 763 TL TUTARINDA ZARARA UĞRATILDIĞI BELİRLENDİ

Vakıf müfettişlerince yapılan incelemede, Kılıçarslan Eğitim Vakfı'na ait gayrimenkullerin çok düşük bedellerle FETÖ'ye bağlı eğitim kurumlarına kiraya verilmesinden dolayı vakfın 11 milyon 415 bin 763 TL tutarında zarara uğratıldığı belirlendi.Vakfın öğrencilere verdiği burslarla ilgili yapılan araştırmada ise bazı öğrencilerin burs başvuruları bulunmadığı halde, vakıf tarafından açılan banka hesaplarına burs parası yatırıldığı ve öğrencilerin bu burstan haberdar olmadıkları, cemaat evlerinde kaldıkları, öğrencilere ait burs paralarının örgüt üyesi kişiler tarafından dolaylı yollarla ellerinden alınarak, örgüte maddi finans sağlandığı ifade edildi.

TERÖRİZME FİNANS SAĞLAMAKTAN OPERASYON YAPILDI

Bu doğrultuda Kılıçarslan Vakfı Mütevelli heyeti ve Vakıf Müdürü'nden oluşan 5 kişi hakkında özel belgede sahtecilik, örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık, terörizme finans sağlamak, FETÖ/PDY örgütüne üye olmak suçlarından eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyon sonucu Necmi S., Nurullah S., Mehmet K., ve Ali A. gözaltına alındı. Şüphelilerden İlhan M.'nin ise yurtdışında olduğu belirlendi. Zanlılar, emniyetteki sorgularının ve işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarılacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri'de FETÖ/PDY operasyonu; 4 kişi gözaltında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz