Terör finansmanına seyirci mi kalalım?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'Yargı Paketi' içindeki kayyumların yetkilerine ilişkin düzenlemenin, kayyumları baskılara karşı koruyup, daha doğru ve tarafsız karar vermelerini sağlayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 19.6.2016 16:05
Terör finansmanına seyirci mi kalalım?

Danıştay ve Yargıtay'ın yapısını yeniden düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarının en çok tartışılan bölümlerinden biri, yürütülen adli soruşturmalar nedeniyle şirketlere kayyum atanmasına ilişkin düzenlemeler oldu. Bakan Bozdağ, tasarıdaki, "Kayyumların işlemlerinden dolayı tazminat davalarının devlet aleyhine açılması ve devletin ödediği tazminatın gerekirse kayyumlara rücu edilmesi"ne ilişkin düzenlemelerin gerekliliğini şöyle anlattı: "Zaman zaman kayyumlar, 'şu kararı alırsanız size şu davayı açarız' tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Bu düzenleme onların işlerini baskıdan, korkudan, tehditten uzak yapması için getirilmiştir. Devlet onlara rücu edecektir. Aynı rücu, hakimler ve savcılar için de var." Düzenleme sayesinde kayyumların daha tarafsız hareket edeceklerini belirten Bozdağ, geçmişte TMSF'nin güvencesiz olduğu zamanlarda cesur kararlar alınamadığını hatırlattı.

TERÖRE DESTEk VERİLİYOR
Bakan Bozdağ, TÜSİAD'ın kayyumlarla ilgili değerlendirmeleriyle ilgili de şöyle dedi: "Suç soruşturması sırasında kayyumların görevlerini hukuk güvencesi içinde doğru şekilde yerine getirmesi için teminat getirilmektedir. Terör finansmanı suçu var kanunda. Silahlı bir terör örgütüne finansman aktaranları seyir mi edeceğiz? Elbette bu tür süreçlerde kayyumla ilgili atama yapılabilecektir. Yeni bir madde getirmiyoruz. Eksiklikleri tamamlıyoruz."

TASARIDA DEĞİŞİKLİK
Düzenleme Meclis'e gönderilirken tasarı metninde, "güveni kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarla Sermaye Piyasası Kanunu'nun 110. Maddesi'nde tanımlanan suçlar nedeniyle de kayyum atanabileceği" hükmü yer alıyordu. Bu hüküm, Meclis'teki görüşmeler sonucunda AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'un önergesiyle tasarı metninden çıkarıldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör finansmanına seyirci mi kalalım?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz