Antalya ve Muğla'da yazlık ev fiyatları uçtu

Tatilcilerin yazlık evlere olan ilgisi Antalya ve Muğla'da fiyatları uçurdu.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 11:28 Güncelleme Tarihi: 23.6.2016 11:43
Antalya ve Muğla'da yazlık ev fiyatları uçtu

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte gözler, yazlık bölgelerdeki konutlara çevrildi. Özellikle bayram, tatil gibi dönemlerde kalabalık otellerde tatil yapmak istemeyen ya da tatilini tüm sezona yaymak isteyenler için yazlıklar farklı bir seçenek oluşturuyor. Daha fazla yaşam alanı ve özel yaşam konforu sağlayan yazlıkların satın alınması ya da kiralanması konusunda bütçe planlamasını etkileyen en önemli etkenlerin başında ise; evin bulunduğu lokasyon, denize olan mesafesi, otoyol ve havayolu ulaşım alternatifleri geliyor.

YATIRIMIN YÜZDE 70'İ Antalya'YA

Yazlık ev alma kararı verenlerin daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerini tercih etiklerini söyleyen ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, şunları söyledi:"Türkler yazlık ev yatırımı için Ege ve Akdeniz bölgelerini tercih ediyorlar. Yüzde 70'i de yazlık yatırımını Antalya ve çevresinde yapıyor. Antalya çevresi ve Bodrum Türk insanın değişmez tercihi. En çok tercih edilen diğer bölgeler ise Muğla, Aydın, İzmir ve daha kuzeyde ise Balıkesir. Antalya ve Muğla'da Kemer, Kaş, Göcek, Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilgi görürken, İzmir'de Çeşme ve Urla, Aydın'da Kuşadası ve Didim çok rağbet gören bölgeler arasında yer alıyor. Bodrum'da en gözde bölgeler ise Yalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük, Bitez, Turgutreis, Ortakent Yahşi, Konacık ve Mumcular."

FİYATLARDA YÜZDE 22'YE VARAN ARTIŞ VAR

Bu bölgelere olan ilgi de fiyatları şekillendiriyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana yazlık bölgelerdeki fiyat artışı daha da dikkat çekiyor. En çok artış Antalya ve Muğla'da yaşanırken Çeşme ve Didim bölgelerinde de fiyatlarda yükseliş gözlemleniyor. Bölgelere göre metrekare fiyatlarına bakıldığında ilk sırayı alan Antalya'da ortalama fiyatın bir yılda yüzde 22 artarak 1.611 TL'ye yükseldiği görülüyor. Metrekare fiyatları Bodrum'da yüzde yüzde 20 artarak 4.000 TL'ye, Fethiye'de yüzde yüzde 12 artarak 1.800 TL'ye, Marmaris'te yüzde 13 artarak 2.200 TL'ye ulaşmış durumda. Yazlık seçenekleri arasında en çok rağbet gören bölgelerden biri olan Çeşme'de ise artış yüzde 17 olmak ile birlikte metrekare fiyatı 4.612 olarak seyrediyor. Aydın iline bağlı Didim'de satılık konut fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 13 artarak metrekare ortalaması 1.300 TL'ye yükselmiş durumda. Kuşadası'nda ise artış yine yüzde 13, ortalama fiyat ise 1.567 TL. Marmara'ya gelince Balıkesir Ayvalık'ta fiyatlar 1.625TL'ye ve Bandırma'da ise 1.000 TL'ye ulaşmış bulunuyor.

YAZLIK KİRALAMANIN MALİYETİ 600 TL'DEN BAŞLIYOR

Bölge Kira (aylık/TL)
Akyaka / Muğla 2.000
Gökçeada / Çanakkale 2.000
Saroz / Çanakkale 1.900
Eski Foça / İzmir 2.000
Urla / İzmir 1.400
Erdek / Balıkesir 1.500
Ayvalık / Balıkesir 600
Kerpe / Kocaeli 1.900
Akçakoca / Düzce 1.200
Arsuz / İskenderun 1.500

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya ve Muğla'da yazlık ev fiyatları uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz