Böyle giderse AB savunmasız kalır

AB Bakanı Ömer Çelik, AB’nin mülteci akınını bir sisteme bağlayan anlaşmada verdiği sözleri tutmadığını belirterek, “Bundan sonraki krizlerde AB savunmasız kalır” dedi

Giriş Tarihi: 24.6.2016 10:00
Böyle giderse AB savunmasız kalır

Mülteci akınını sisteme bağlayan anlaşma yapıldığında 72 bin mülteciden bahsedildiğini belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "İtalya yerleştirmede 3'üncü en fazla payı alan ülke. Kaç kişi almış biliyor musunuz? Sadece 64 kişi" diyerek sistemin çalışmadığını anlattı. AB Bakanı Ömer Çelik çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği İtalya'nın başkenti Roma'da beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şunları söyledi:

KRİZİ KONTROL ALTINA ALDIK:
AB'nin Türkiye'ye ne kadar ihtiyacı olduğu, göçmen krizinin çözülmesinde Türkiye'nin ürettiği kapasiteyle görüldü. (AB'ye mülteci göçünü bir sisteme bağlayan) "Bire bir anlaşmasıyla" biz bugün için üzerimize düşeni yaptık ve krizi kontrol altına aldık. Ekimde 7 bin kişi geçerken şimdi sayı 20-30'a düştü. En önemlisi mayısta kimse ölmedi. Ancak kriz dinamik. Yeni adımlar atmamız lazım diyoruz.

SADECE 462 MÜLTECİ:
Türkiye'de 2.7 milyonun üzerinde Suriyeli var. Diğerleriyle birlikte 3 milyon kişi var. Peki, kaç kişi "bire bir anlaşması" neticesinde bize iade edilmiş? 462 kişi. Biz kaç kişiyi AB'ye göndermişiz? 750 kişi. Yani hiçbir şey. Ama anlaşmanın yürürlüğe girmesi bile krizi bitirdi. Peki, bu insanlar Avrupa'ya nasıl dağıtılmış? İtalya yerleştirmede 3'üncü en fazla payı alan ülke. Kaç kişi almış biliyor musunuz? 64 kişi. Bir de en çok alan 3'üncü ülke. İtalyanlar bunun anormal bir durum olduğunu ifade ediyorlar. "Biz 64 kişiyle üçüncüysek biz Türkiye'nin hiçbir yükünü paylaşmıyoruz demektir" diyorlar.

AB SAVUNMASIZ KALIR:
Sonuçta ulaşılacak rakam neydi? 72 bin kişiden bahsediliyordu. 72 bin kişi bile 3 milyon kişi içinde hiçbir şey ifade ederken bugün gönderilen 750 kişi için bu kadar büyük tartışmalar yapılıyor. Bize "tekrar sınırları açacak mısınız" diye soruyorlar. Hayır. Biz buna insani yaklaşıyoruz. Ama bunun burada kalması demek bundan sonraki krizler için mekanizma üretilememesi demektir. Burada kalırsa bundan sonraki krizlerde AB savunmasız kalır. Güven bunalımı doğar. Madem ortak akıl ürettik onların tarafına düşen sorumluluğun da yerine gelmesi lazım.

3 MİLYAR EURODA GELİŞME YOK:
Diyorum ki Yunanistan için 7 milyar euroyu serbest bıraktınız. Fakat bunun

ÖZGÜR GÜNDEM'E BATASUNA ÖRNEĞİ
Medya özgürlüğü tamam. Ama Özgür Gündem gazetesinde çıkıp da adam "PKK eylemliliğini artık batı şehirlerine yaymalı" diye bir şey yazarsa bu medya özgürlüğü olamaz. Batasuna gerekçeli kararını okusunlar. Sadece milletvekilleri ETA'yı kınamadıkları için partiyi kapattı İspanyollar.

FİRUZAĞA İLKELLİK
Firuzağa gibi şeylerin din gelenek adına yapılması gibi bir şey söz konusu olmaz. Bu bir ilkellik. Bunun orucun ruhuyla da bir alakası yok. İbadet etme hakkına saygı gösterildiği gibi bu hakkın dışında yaşam tercih edenlere de aynı saygı gösterilecektir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle giderse AB savunmasız kalır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz