Çipras: Uyanın alarmı

Almanya Adalet Bakanı Maas, “Kara cuma” dedi. AB, İngiltere ile yeni müzakere olmayacağını açıkladı. ABD Başkanı Obama, “AB ve İngiltere vazgeçilmez ortağımız” değerlendirmesi yaptı

Giriş Tarihi: 25.6.2016 14:01
Çipras: Uyanın alarmı

AB liderleri, İngiltere'nin birlikte kalması için yeni bir müzakerenin olmayacağını bildirdi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte, referandumun sonucunu görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Süreçte herhangi bir gecikme belirsizliği artırır" denildi.
Diğer tepkiler ise şöyle:
AB Konseyi Başkanı Tusk: Birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız. Çıkan sonucun siyasi olarak ne kadar ciddi ve dramatik olduğunun farkındayım. Ancak sizi öldürmeyen şey, sizi güçlendirir.
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz: İngiltere'nin kararından büyük üzüntü duyuyoruz. Ancak bu, halkın AB'den çıkılması yönündeki bağımsız bir irade beyanıdır.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte: İngiltere'de AB'den ayrılma yanlılarının zaferi tam bir hayal kırıklığı.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi: Avrupa'yı daha adil, daha insani olması için değiştirmeliyiz. Avrupa evimiz, geleceğimiz.
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy: İngiltere'nin kararını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu, AB'ye diğer üye ülkeleri de düşünmeye itecektir.
Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas: Avrupa için kara cuma.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras: Bu, uçuruma doğru giden uyurgezer için uyan çağrısı.
İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni: Avrupa için bir uyanma çağrısı.
ABD Başkanı Obama: İngiliz halkı söyleyeceğini söyledi. İngiltere ve AB, ABD'nin vazgeçilmez ortakları olarak kalacak.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon: AB, BM'nin kalkınma ve insani konularının yanısıra, barış ve göç dahil güvenlik konularında çok sağlam bir ortağı olmaya devam edecek."
ABD Başkanlık Adayı Donald Trump: Harika bir karar.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Çipras: Uyanın alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz