İngiltere'nin müstakbel başbakanının dedesi Türk çıktı

İngiltere'de David Cameron'un yerine Başbakanlık görevine gelmesi beklenen Boris Johnson'ın dedesinin Türk olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 25.6.2016 11:35
İngiltere'nin müstakbel başbakanının dedesi Türk çıktı

Birleşik Krallık'ta Avrupa Birliği'nden ayrılmak için yapılan referandumdan 'Evet' oyu çıkmasının ardından ülkede büyük bir sarsıntı yaşandı. Her seferinde AB'de kalma taraftarı olduğunu ifade eden İngiltere Başbakanı David Cameron, sonuçların ardından yaptığı basın açıklamasında görevi bırakacağını açıkladı.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Cameron'un yerine gelmesi beklenen Boris Johnson'un soyunun Milli Mücadele'ye karşı çıkmasıyla tanınan gazeteci Ali Kemal'e dayandığını yazdı. İşte Bardakçı'nın Johnson'la ilgili kaleme aldığı bilgiler:

Tam adı Alexander Boris de Pfefel Johnson olan Boris Johnson, Milli Mücadele'ye karşı çıkmasıyla tanınan, İzmit'te 1922'nin 6 Kasım'ında linç edilen ama hem yaşadığı dönemin, hem de Türk basın tarihinin en önemli kalemlerinden olan gazeteci Ali Kemal'in torun çocuğu, daha doğrusu Ali Kemal'in "oğlunun oğlunun oğlu"dur. Şimdi bu büyük dede-torun ilişkisinin nasıl olduğunu anlatayım ve bir de belge vereyim: Gençlik yıllarında zamanın hükümdarı İkinci Abdülhamid tarafından birkaç defa sürgüne gönderilen Ali Kemal 20. yüzyılın başında Londra'ya yerleşmiş, 1903'te burada Wilfred Brun adında bir İngiliz hanımla evlenmiş ve bir kızı olmuştu.

WİMBLEDON'DA MADDÎ SIKINTI İÇERİSİNDE YAŞADILAR

Ali Kemal, 1908'de İkinci Meşrutiyet'in ilânı sırasında İstanbul'a döndü. İkdam gazetesinde yazmaya ve üniversitede ders vermeye başladı. Meşrutiyet sonrasında güçlenen İttihad ve Terakki Partisi'ni amansız şekilde eleştiriyordu. Bir yıl sonra patlayan 31 Mart isyanının ardından yeniden sürgüne gitmek zorunda kaldı veİngiltere'ye, karısıyla kızının yanına döndü.

Muhalif gazeteciyi artık çok daha zor günler bekliyordu. İngiliz eşi Wilfred, 1909'un sonunda bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Çocuğa "Osman Kemal" adını verdiler ama anne, doğumdan kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Ali Kemal, kızı ve yeni doğmuş oğlu ve kayınvalidesi Margaret Brun, üç yıl boyunca Wimbledon'da maddî sıkıntı içerisinde yaşadılar. Bir ara çocuklarını anneannelerinin yanında bırakarak İngiltere'nin güneyindeki Bournemouth kasabasına taşınan Ali Kemal 1912'de İstanbul'a döndü ve ikinci bir evlilik yaptı. Yeni eşi, Tophane Nazırı Zeki Paşa'nın kızı Sabiha Hanım idi. Ali Kemal'in 1914'te bu evlilikten doğan ve Zeki adını verdikleri oğlu daha sonra "Kuneralp" soyadını alacak ve cumhuriyet dönemi Türkiyesi'nin çok önemli bir diplomatı olacaktı. Londra'nın çiçeği burnunda belediye başkanı Boris Johnson'un ailesinin trajik öyküsü ise, Ali Kemal'in 1912'de Londra'dan İstanbul'a dönmesiyle başladı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'nin müstakbel başbakanının dedesi Türk çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz