AB ordusu geliyor

AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Mogherini’nin sunacağı yeni strateji belgesinde NATO’ya karşı Avrupa ortak ordusunun kurulması gerektiği vurgulanıyor

Giriş Tarihi: 1.7.2016 11:03
AB ordusu geliyor

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararıyla oluşan panik havası henüz atlatılmamışken, birlikten sürpriz bir haber daha geldi. İngiliz The Mirror gazetesinin bildirdiğine göre, AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Federica Mogherini'nin önümüzdeki hafta üye ülke temsilcilerine sunacağı "Global Strateji Raporu"nda, AB'nin artık kendi ordusunu ve silahlı gücünü oluşturması teklifi de yer alıyor. Batı basını, teklifi şimdiden tartışmaya başladı. Gazeteye sızan belgelere göre, Mogherini'nin sunacağı raporda "NATO, kendi üyelerini savunmak için varlığını sürdürürken, Avrupalılar çok daha iyi donanıma sahip olmalılar. Bu, sadece savunma için değil, ABD ile ilişkilerin sağlıklı biçimde yürümesi için de gerekli" deniliyor. Rapor, Avrupa'nın sıradışı iç ve dış krizlerle yüzleşmek durumunda kaldığını da vurguladı. Batı basınında konuyla ilgili yer alan haber ve yorumlarda, muhtemel AB ordusunun, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un kıta üzerindeki baskısını da hafifleteceği görüşü dile getirildi.

KARŞI ÇIKAN DA ÇOK
AB ordusunun gerekli olduğu her ne kadar yüksek sesle vurgulansa da, Brüksel'deki birçok diplomat, böylesi bir askeri güce şu aşamada gerek olmadığı düşüncesinde. Plana özellikle İngiltere'nin karşı çıktığı bilinirken, Brexit referandumunun ardından Londra'nın artık AB üzerinde herhangi bir etkisinin kalmayacağı tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ordusu geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz