İş dünyasında Rusya coşkusu

Putin’in Türkiye’ye yönelik yaptırımların iptalini öngören kararnameyi imzalaması iş dünyasında heyecan yarattı. İşadamları, “2017’de kayıplarımızı telafi ederiz” dedi. Antalya’ya charter seferleri 7 Temmuz’da başlıyor

Giriş Tarihi: 1.7.2016 10:31
İş dünyasında Rusya coşkusu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında önceki gün yapılan telefon görüşmesinin ardından dün Putin'in Türkiye'ye yönelik yaptırımların iptalini öngören kararnameyi imzalaması iki ülke arasında yeni bir dönemin kapısını açtı. Gelişme iş dünyasında büyük coşku yarattı. Başta turizmciler olmak üzere birçok sektör en büyük pazarlarına yeniden kavuşmanın heyecanını yaşıyor. En kısa sürede karşılıklı olarak askıya alınan yatırım ve siparişlerin devreye alınacağı tahmin ediliyor. İş dünyasının temsilcileri "2017'de eski günlere döneriz" mesajı verdi...

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi

Eski günlere 2017'de döneriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesine ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamayı hazır giyim ihracatçıları olarak çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirdik. İki ülke arasında yaşanan gerginliğin toplumların yararına olmadığının görülmesi sevindirici. Her şeyden önce ilk aşamada psikolojik etkisi yüksek olacak. Rusya'ya yüzde 50'nin üzerinde düşen ihracatımız yeniden hız kazanmaya başlayacak. 2016'nın son çeyreğinde ise ihracatımız üzerindeki gerçek etkilerini göreceğimize inanıyorum. Şayet Rusya'daki ekonomik stabilizasyon sağlanırsa 2017'de tamamen eski günlerimize döneriz.

BMD Başkanı Sami Kariyo

Perakende atağa kalkacak

Rusya ile gelişen ilişkileri iki boyutta ele almak lazım. İlişkilerin düzelmesiyle turistler yeniden Türkiye'ye gelecek. Türkiye'deki mağazaların yabancılara yapacağı satışın artacağını düşünüyoruz. Ayrıca Türk markaları olarak Rusya'ya büyük yatırım yaptık. Bu yatırımları gerektiği gibi realize edememek bizi üzüyordu. Şimdi Rusya'da Türk markaları için büyüme dönemi başlayacak.

Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran

Yaralar hızla sarılır

İş dünyası açısından sevindirici bir gelişme. Komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmak ekonomik kalkınmanın en önemli unsuru. Rusya ile yaraların kısa sürede sarılacağını düşünüyoruz. Yaşanan sürecin atlatılmasıyla eski günlere dönüş hızlı olacaktır.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Bşk. Erkan Güral

Kararlı bir tutum

Konjonktürel gelişmeler elbette ki ticarette önemli bir yer tutuyor. Rusya ile ilişkiler çok hızlı şekilde eskiye dönebilir. Çünkü iki ülkenin lidlerlerinin kararlı bir duruş sergilediğini görüyoruz. Bu da iş dünyasına güven ve huzur veriyor. Ortada iki güçlü ülke ve iki güçlü lider var.

Antalya'ya ilk uçak 7 Temmuz'da iniyor
Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'ye yönelik tur satışları ve charter uçuşları kapsayan yaptırımların kaldırılmasına yönelik kararnameyi imzalaması sektörde büyük bir heyecan yarattı. Türkiye'ye Rus turist taşıyan en büyük tur operatörlerinden biri olan Anex Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Antalya'ya ilk uçağı 7 Temmuz'da indireceklerini söyledi. Koçkar "Bu tarihten itibaren her gün düzenli seferlerimiz olacak" dedi. 2017 planlamalarının henüz yapılmadığını vurgulayan Koçkar, "Görüşme tam zamanında yapıldı. 2017 kurtarıldı denebilir. 2015 rakamı olan 3.6 milyon rakamlarını yakalayabilir miyiz bilmiyorum ama 3 milyona ulaşırız" diye konuştu. TYD Başkanı Murat Ersoy ise bu yıl 1-1,5 milyon civarında Rus turistin ağırlanacağını kaydetti.

2 milyar $'lık proje
Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımlar müteahhitlik firmalarını heyecanlandırdı. Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak'ın da Türk inşaat şirketlerine getirilen kısıtlamaların kalkmasına yönelik teklifin iki hafta içinde hazırlanacağını belirtmesi, Türk şirketlerin Rusya'daki önünü açtı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Türk firmalarının Rusya'da iyi teklif vererek anlaşma noktasına getirdikleri 2 milyar dolarlık imzalanmayı bekleyen projeleri var" dedi. Öte yandan Rus Enerji Bakanı, Rusya'nın Türk Akımı projesinde çalışmaya devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

Düğümü onlar çözdü
Türkiye ile Rusya arasında buzların çözülmesi ve ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda büyük pay sahibi olan iki ismin Kazakistan ve Azerbaycan'ın devlet başkanları Nursultan Nazarbayev ve İlham Aliyev olduğu belirtildi. Uçak krizinin ilk gününden itibaren devreye girdiği ifade edilen iki liderin, Putin ile Erdoğan'ı barıştırmak için büyük çaba gösterdikleri, hatta başlangıçta Kremlin'den gelen "Siz araya girmeyin, bu ikili mesele" uyarısına rağmen diplomatik çabalarına sabırla devam ettikleri belirtildi.

Yaş sebze meyvede hareket başladı
Türk meyve sebze ihracatçısı da gelişmelerden memnun. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Senih Yazgan, "Yaşanan gelişmeler yalnızca yaş meyve sektörünü değil diğerlerini de olumlu etkileyecek" dedi. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ise, "Sıkıntılı dönemde Rusya'da devreye rakipler girdi ama Türk malının kalitesi ve hızlı iş yapış modelimizle bu açığı hızla kapatmayı umuyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasında Rusya coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz