Ukrayna DAEŞ'li terörist Çatayev'in paralı muhbirleri olduğunu söyledi

İstanbul'da Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu iddia edilen 'Tek Kollu' lakaplı Ahmet Çatayev ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Ukrayna'nın Odesa kenti emniyet müdürü Giorgi Lortkipanidze, bu teröristin paralı muhbirleri olduğunu ve hükümete teröristlerle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 2.7.2016 13:46
Ukrayna DAEŞ'li terörist Çatayev'in paralı muhbirleri olduğunu söyledi

ABD'li bir yetkili, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının DAEŞ'li terörist Ahmed Çatayev tarafından planlandığını söyledi. Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinden olduğu bilinen Çatayev'in, DAEŞ'de üst düzeyde görevler üstlendiği belirtildi. ABD Kongresi üyesi ve İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul, "Tek Kollu" lakabıyla bilinen terörist için "Pek çok kez Suriye'ye gitmiş ve örgütte savaş bakanlığında üst düzey operasyonları yönetmiş" dedi. Habertürk'ün haberine göre, BM'nin "Rusça konuşan teröristler" listesinde adı geçen Çatayev'in 2011'de Bulgaristan'da tutuklandığı ancak Avusturya'da mülteci statüsüne sahip olduğu için salıverildiği ifade edildi. 1 yıl sonra Gürcistan'da yaralı olarak tutuklanan Çatayev'in burada da serbest bırakıldığı öğrenildi.

"O BİZİM MUHBİRİMİZ"

Uluslararası Af Örgütü, Çatayev'in 2000 yılında gerçekleşen Grozni'deki baskında yaralandığını, bu yüzden kolunu kaybettiğini belirtti. O tarihte Ukrayna'ya kaçan Çatayev'in Rusya tarafından iadesi istenmiş, ancak Uluslararası Af Örgütü iade edilmemesi çağrısı yapmıştı. Dün bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, İstanbul'daki saldırıyı kınadıklarını ve Çatayev'e ilişkin çağrının gerekçesinin işkenceye maruz kalması olduğunu açıkladı. Bunun da insan haklarına aykırı olduğu vurgulandı. Öte yandan, Ukrayna'nın Odesa kenti emniyet müdürü Giorgi Lortkipanidze, Çatayev'in paralı muhbirleri olduğunu ve hükümete teröristlerle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna DAEŞ'li terörist Çatayev'in paralı muhbirleri olduğunu söyledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz