Çanakkale Köprüsü'nün ilk kazması gelecek sene vurulacak

Başbakan Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü'nün ilk kazmasını önümüzdeki yıl Çanakkale şehitlerini anma yıl dönümünde vuracakları açıkladı.

Giriş Tarihi: 4.7.2016 10:47
Çanakkale Köprüsü'nün ilk kazması gelecek sene vurulacak

Eskişehir'e gidişi sırasında, kullandığı makam aracıyla Osmangazi Köprüsü'nden geçen Başbakan Binali Yıldırım'a, ön koltukta eşi Semiha Yıldırım dayalnız bırakmadı. Köprüde incelemelerde bulunan Yıldırım, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

"OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ"

Bir gazetecinin "Eskişehir'e gidişte Osmangazi Köprüsü'nü kullandınız, vatandaşların ilgisi de yoğun oldu, nasıl buldunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Yıldırım, köprünün geçen perşembe günü açıldığını anımsatarak, "Perşembe günü açtık. Bugün pazar. Ortalama 60 bin araç geçiyor. 200 bini açtı geçen trafik. Çok yoğun bir ilgi gördü. Tabi ücretsiz olması da trafiğin artmasında önemli bir katkı sağladı. Güzel bir eser oldu, Türkiye'ye yakışan, güzel, dev bir eser oldu. Osmangazi Köprüsü esasen sadece İstanbul'u, Yalova'yı ilgilendirmiyor. İzmir'e kadar devam eden 433 kilometrelik otoyolun sağında, solunda yer alan ve nüfusu, Türkiye nüfusunun üçte birinden fazla olan 5 vilayetimizi ilgilendiriyor. İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa daha ileride Eskişehir, Bilecik, bu tarafta Yalova, Kocaeli, İstanbul, dolayısıyla Marmara'dan Ege'ye büyük bir havzanın ekonomisini, geleceğini yakından ilgilendiren dev bir eser. Bu köprü demek, Osmangazi Köprüsü demek, az vakit, az yakıt, az nakit demek. Köprü olmasa özellikle de hafta sonlarında bayramlarda buralarda, 2 saat, 3 saat kuyrukta beklemek zorunda kalıyor vatandaşlarımız. Halbuki şimdi gelirken saat tuttum 60 kilometre hızla 4 dakika da geçtik, 80'e çıksak üç dakikadan az bir süre de koca körfezi geçmiş oluyoruz. İzmit'ten, Gölcük'ten dolanmaya kalksanız iki saatiniz gider. Dolayısıyla her yönüyle güzel bir hizmet, medeni bir hizmet. Milletimize, ülkemize hayırlı olsun."

"ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ'NÜ YAPACAĞIZ"

Başbakan Yıldırım, Çanakkale Boğazı'na Çanakkale 1915 Köprüsü'nü yapacaklarını belirterek,"Önümüzdeki yıl 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma yıl dönümünde, inşallah ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız bu yönde çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürüyor. Feribotların sakin olması gayet doğal. Köprü varken hele de bedava olurken oraya ancak gezmek için gidilir. Zamanı, vakti bol olan, deniz havasını daha çok almak isteyen gidebilir ama bayramdan sonra burası da ücretli hale gelecek. Oralarda da müşteri olacak, herkes nasibini yer. O da lazım, bu da lazım. Orada çalışmasa başka yerlerde çalışır. Türkiye'de denizler çok, denizlerde bereket de çok. Başka hatlar kurulur ve hiç kimse mağdur olmaz." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale Köprüsü'nün ilk kazması gelecek sene vurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz