Çiçek çocukların ölüm filosu

Her saldırı ardından ‘katil devlet’ diyerek sokağa dökülenlere tokat gibi yanıt, Lice’den geldi.11 günlük operasyonda 22 bombalı araç ve 20 ton amonyum nitrat ele geçirildi.

Giriş Tarihi: 4.7.2016 09:47
Çiçek çocukların ölüm filosu

Terör örgütü PKK'nın uyuşturucu ve patlayıcı üssü olarak biline ve küçük Kandil olarak adlandırılan Diyarbakır'ın Lice ilçesinde sürdürülen operasyonda, teröristlerin bombalı saldırılarda kullanılmak üzere çaldığı ya da halktan gasp ettiği 22 araç ele geçirildi.

LÜKS MODELLER VAR

İstihbarat birimlerinin Haziran ayı başlarında verdiği raporlarda PKK'nın bazı bombalı araçların düzeneklerini Lice, Kulp, Bingöl üçgeninde yer alan Şenyayla bölgesinde hazırlandığına yer verilmişti. 23 Haziran'da başlayan ve dün sona ere 'Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu'nda, örgütün kent merkezlerinde düzenlemeyi planladığı bombalı saldırılarda kullanılmak üzere hazırladığı, çeşitli marka ve modellerde otomobil, panelvan ve pikaptan oluşan 21 araç ele geçirildi. Teröristlerin çaldığı ya da gasp ettiği araçların arasında lüks modellerin de bulunuyor.

20 TON PATLAYICI

Araçlarının bazılarının ise boyanarak renklerinin değiştirildiği görüldü. Operasyonun başladığı tarihten bugüne kadar bölgede patlayıcı yapımında kullanılan yaklaşık 20 ton güçlendirilmiş amonyum nitrat ele geçirildi. Patlayıcılar, kontrollü şekilde imha edildi.

GRUPLAR DAĞITILDI

Lice, Kulp ve Bingöl üçgenindeki Şenyayla bölgesinde 3 gezici terörist grubunun bulunduğu tespit edilmişti. Her biri 25-30 teröristten oluşan gruplarda keskin nişancılar ve bombacıların yer aldığı belirlenmişti. Operasyon çerçevesinde hem karadan hem de havadan anlık düzenlenen harekatlarla bu gruplar dağıtıldı. Dün de bir teröristin öldürüldüğü ikisinin de sağ yakalandığı operasyonda bugüne kadar örgütün en büyük gelir kaynağı olan uyuşturucu yapımında kullanılan 62 milyon 584 bin 15 kök Hint keneviri ile 5 bin 89 kilogram toz esrar ve 8 bin 260 kilogram kubar esrar imha edildi. İmha edilen uyuşturucuların piyasa değerinin 16 milyar 11 milyon 356 bin lira olduğu belirlendi. Teslim olan teröristlerin ifadelerine göre, il ve ilçelerin ardından kırsalda da gücü kırılan PKK'nın sözde liderlerinin hain eylem planları da Hint keneviri tarlalarına gömülmüş oldu.

ÖRGÜTÜN BOMBACISI ÖLDÜRÜLDÜ

Örgütün gelir kaynaklarına da ağır darbe vurulduğu operasyonlarda 6 terörist öldürüldü, 8'i sağ yakalandı. Öldürülen teröristlerden birinin, örgütün bombacısı ve Bağlar'da 7 polisin şehit edildiği saldırının talimatını veren 'Masiro' kod adlı Mervan Erdem olduğu belirlendi.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek çocukların ölüm filosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz