Cumhurbaşkanı'ndan bayram namazı sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mimar Sinan Camii'nde kıldığı bayram namazı sonrası bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 5.7.2016 09:57
Cumhurbaşkanı'ndan bayram namazı sonrası açıklama

Tüm islam aleminin Ramazan Bayramını kutlayan Erdoğan Medine'deki saldırıya değinerek

"Dün akşam Selman Abdülaizile telefon görüşmesi yaptık. Orada 7 kişinin öldüğü 4 veya 5 kişinin öldüğü yönündeç. Daha büyük bir felaket olabilirdi. Her kutlu doğum sancılıdır." dedi. Türkiye'nin teröre karşı mücadeleisnin de süreceğini ifade eden Cumhurbaşkanı milletin birliği ve kardeşlik anlayışı ile bu hain saldırıların üstesinden gelineceğini dile getirdi.

Erdoğan "Atatürk Havalimanı saldırısında 30 tutuklama var. Dağıstan Tacikistan Afganistandan olanlar var. DAİŞ çerçevesi içinde onların metotolarıyla yürüyen bir saldırı" dedi.

"MİLLETİMİZİN İMAN VE ŞEHADETİ İLE ALT EDECEĞİZ"

"Bir terör eylemi olmuştur. 45 kadar dost kardeş kaybedildi. Yaralılar tedavi edilmekte. Terör ve terörizm bunlar belli süreli eylemler değildir. nereden kimi vuracağı belli olmayan eylemlerdir. Belli noktalardan değil çok farklı noktalardan gelen saldırılarla mücadele kolay dğeildir. dünyanın her yerinde böyledir. Belçikafransa abd fransa Bu ülkelerin hepsi terörle mücadele vermiş bedeller ödemiştir. biz de 35 yıldır bölücü terörle mücadelemiz vardı. şimdi DAİŞ de bir tehdit oluşturdu. PYD YPG de var. Güçlenen Türkiye bir hedef haline gelmiştir. Terörle mücadelemiz sürüyor. milletimiz imanı şehadete inancıyla alt edeceğiz." şeklinde konuştu.

"SURİYELİ MÜLTECİLER KALİFİKASYON GÜCÜNÜ ARTTIRACAKTIR"

Suriyeli mültecilerin vatandaşlığa geçiişi hakkında da konuşan Erdoğan, " Her şeyden önce suriyeli mültecileri kamplarda ağırlamak değişik illerimizde insani olmayan şartlarda ağırlamaktan ziyade bu insanları ülkemizde değerlendirme imkanına sahibiz. Ortak değerlerimiz olan bu insanlardan istifade ederiz insani olmayan koşullarda yaşamalarına engel oluruz. Biz veren eliz alan el değiliz. Kardeşlik duyguları yüksek olan bu milletle adım atmak ülkemizin kalifikasyon gücünü arttıracaktır. Onlara ilkel yerlerde evsahipliği yapmayı doğru bulmadık. Her türlü tedbiri alarak bu adımı gerçekleştireceğiz. Batı ülkeleri kalifiye olanlara kapılarını açıyor. Biz organize sanayi bölgeleri gibi yerlerde onların bilgilerinden istifade edeceğiz." dedi.

DIŞ İLİŞKİLERDEKİ GELİŞMELERE DE DEĞİNDİ

Cumhurbaşkanı son dönemde dış ilişkilerde atılan adımlarla ilgili de açıklama yaptı. Erdoğan "Rusya ve İsrail ile atılan adımların çerçevesi farklı Mısır'ın çerçevesi farklı. Mısır halkıyla sorunumuz yok. Hepsi kardeşimiz. Lider ve yönetimle yaşanan bir sorun var. Çakma bir kararla müebbete mahkum edilen Cumhurbaşkanı var. Savunma Bakanı konumundaki asker, Cumhurbaşkanını'nın yerine geçiyor ve Cumhurbaşkanını idama mahkum ediyor. Ortada suç söz konusu değil. Mursi ve arkadaşlarına karşı alınan bu kararları tasvip etmiyoruz. Zulme rıza zulümdür. Bu insanlar bizim kardeşlerimiz onlara takınılan tavırı onaylayamayız. Bir müslüman olarak bunu onaylamak bizi zor durumda bırakır. Mısır'a Katar ve bizden başka destek veren yoktu. Şimdi destek vermeyen ülkeler Sisi yönetiminde Mısır'a çok ciddi destekler vermektedirler. Mısır'daki Mursi yönetimini suçu nedir biz bunu bilmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

BU AY SONU YA DA AĞUSTOS TA GÖRÜŞÜLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşme ile ilgili de şunları kaydetti: "Dışişleri Bakanımızın, Sayın Lavrov ile Soçi'de yaptığı görüşmeye göre, bu ay sonu ya da ağustos ayı içinde, yani G-20 öncesi bir görüşme söz konusu olabilir, daha kesin değil."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı'ndan bayram namazı sonrası açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz