Medine saldırısına tepkiler büyüyor

İslam dünyası, önceki gün iftar vaktinde Mescid-i Nebevi yakınında gerçekleşen terör eyleminin ardından kınama ve birlik mesajları yayımladı. Saldırının, 12 yıldır Suudi Arabistan’da yaşayan bir Pakistanlı tarafından düzenlendiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 6.7.2016 11:35
Medine saldırısına tepkiler büyüyor

Ramazan ayında İstanbul Atatürk Havalimanı, Irak ve Bangladeş'te art arda gerçekleşen saldırılardan sonra Medine'de, Hz. Muhammed'in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi yakınında yaşanan terör eylemi İslam dünyasının sabrını taşırdı. Önceki gün Mescid-i Nebevi'nin otoparkında yaşanan patlamanın detayları gün yüzüne çıkarken, Müslüman ülkeler ve kurumlar, eylemi en sert ifadelerle kınadı ve birlik çağrısı yaptı.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristin 34 yaşındaki Abdullah Kalzar Khan isimli bir Pakistan göçmeni olduğu ve 12 yıldır Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde yaşadığı açıklandı. Khan'ın iftar sırasında, Mescid-i Nebevi'nin dışındaki otoparka geldiği ve güvenlik güçlerine "Birlikte iftar yapalım" diyerek yaklaştığı ifade edildi. Güvenlik görevlilerinin kendisinden şüphelendiğini anlayan Kalzar Khan'ın, üzerindeki düzeneği aktive ederek eylemi gerçekleştirdiği ve 4 görevlinin hayatını kaybetmesine neden oluğu açıklandı. O sırada Mescid-i Nebevi'de olan Ziyaad Patel "Patlamayı ilk duyduğumuzda iftar topu atışı sandık. Ama sarsıntı çok şiddetliydi" dedi. Aynı gün Suudi Arabistan'ın Cidde ve Katif şehirlerinde de düzenlenen terör saldırılarında can kaybı yaşanmadı. Saldırıları henüz üstlenen olmadı, ancak en büyük şüpheli, terör örgütü DAEŞ. Türkiye, Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Arap Birliği, Müslüman Alimler Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İhvan ve Hamas, saldırıları kınayan açıklamalarda bulundu.

'BİR OLMALIYIZ'
Türkiye Dışişleri Bakanlığı "Mescid-i Nebevi yakınlarındaki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz" açıklamasında bulundu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif "Teröristlerin aşacağı başka bir kırmızı çizgi kalmadı. Biz Sünni ve Şiiler, birlik olmadığımız sürece terörün kurbanı olmaya devam edeceğiz" dedi. Ürdün hükümeti, "İslam dünyasının güvenlik ve istikrarını hedef alan saldırılar, şer güçlerinin zihinlerinin ne kadar karanlık olduğunun delili" ifadelerini yayımladı. BAE ve Bahreyn de yaptıkları yazılı açıklamalarda "alçak terör saldırılarını" şiddetle kınadıklarını belirtti. İİT Genel Sekreteri İyad Medeni, olayın arkasında bulunan güçlerin ortaya çıkarılması konusunda Suudi Arabistan hükümetine güvenin tam olduğunu belirtti. Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Medine, Katif, Cidde ve Bağdat'ta düzenlenen terör saldırılarını kınıyorum" ifadesini kullandı. Karadavi, masum insanların kanını döken bu iğrenç suçun faillerinin İslam ile bir ilgisinin olmadığının altını çizdi. Terör saldırılarını kınayan İhvan da, "Bu alçak saldırıları düzenleyenlerin ne masum insanların kanının dökülmesine, ne insanlığa ne de mübarek ramazan ayı ve mukaddes mekanlara saygıları var" açıklamasında bulundu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Medine saldırısına tepkiler büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz